Robbanásszerűen terjed Nyugaton a jobboldali populizmus jelensége

MTI-ÖSSZEFOGLALÓEurópa éles ívben jobbra rántotta a kormányt – ezzel a szinte egybehangzó megállapítással kommentálja a tegnapi brit sajtó az EU-ellenes és szélsőjobboldali erők térnyerését az európai parlamenti választásokon.

MTI-ÖSSZEFOGLALÓ

Európa éles ívben jobbra rántotta a kormányt – ezzel a szinte egybehangzó megállapítással kommentálja a tegnapi brit sajtó az EU-ellenes és szélsőjobboldali erők térnyerését az európai parlamenti választásokon. A konzervatív The Times is „Európa dühös peremvidéke” címmel közölt írást, amely megállapítja: az amerikai Tea Party-mozgalom kialakulása és az európai választások eredménye is jelzi, hogy a jobboldali populizmus számos fejlett gazdaságban robbanásszerűen terjed. Az erős gazdasági növekedés híján sokan egyszerűen megélhetési gondokkal küszködnek ezekben az országokban is, és ennek egyik kirívó kísérőjelensége a bevándorlókkal szembeni nagyvonalúság hiánya, de a jóléti kiadásokra és a külföldi segélyekre költött pénzek miatti düh is – áll a The Times kommentárjában. A lap szerint egyesek abban reménykedhetnek, hogy ez a hangulat elmúlik, ha a fejlett gazdaságokban megindul a kilábalás, és több pénz lesz a társadalmi béke „megvásárlására”. Nem lehet számítani a régi idők politikai normalitásaihoz való gyors visszatérésre, mivel a takarékossági szigornak egészen addig folytatódnia kell, amíg nem sikerül az államadósság-folyamatokat ismét ellenőrzés alá vonni. Európa vezetőinek meg kell érteniük azt is, hogy a földrész egészén tapasztalható nyugtalanság okai túlmutatnak a gazdasági problémákon: sok választót például az zavar, hogy a bevándorlók nem integrálódnak a társadalomba, mások attól félnek, hogy a hagyományos keresztény értékeket félresöpri a liberális világiasság. A legnagyobb baloldali brit napilap, a The Guardian szerint Aberdeentől Athénig, Lisszabontól Lipcséig a 2014-es európai választások összehangolatlan, de közös lázadást jeleznek az egyes tagállamok kormánya, valamint az európai integrációs folyamatnak a válság utáni prioritásai ellen. Az EU-ellenes erők továbbra is eltörpülnek az európai folyamatot támogató pártok mellett, de már nem annyira, mint a múltban, és a választásokat morális értelemben nem lehet az EU-párti politika győzelmének tekinteni. Ha a rendszerellenes lázadás erői nem kerültek is többségbe, egyértelműen megváltoztatták Európa realitásait.

Marine Le Pen személyes győzelmeként értékelték a tegnapi francia lapok a szélsőjobboldali Nemzeti Front (FN) földrengésszerű győzelmét. A Le Parisien címlapján a pártelnök fotója látható, s rajta az „ősrobbanás” felirat olvasható. A fővárosi napilap szerint a választási eredmény alapjaiban fogja átrendezni a francia belpolitikai életet. A Les Échos gazdasági lap „francia kivételként” értékelte címlapján a szélsőjobboldal győzelmét. A Le Figaro a francia politikusok által vasárnap este leggyakrabban használt földrengés szót tette címlapjára. A konzervatív lap úgy véli, a francia szélsőjobboldali győzelem, az euroszkeptikus pártok európai megerősödése, a francia szocialisták veresége és a jobbközép megalázása sokként hatott Franciaországban. Az eredmény minden magyarázat mellett a Le Figaro szerint Marine Le Pen győzelme, akinek sikerült hatásosan megváltoztatni az FN-ről kialakult „ördögi” képet. „A vírus, amely évek óta fertőzi Franciaországot, az egész unióban elterjedhet, ahol a megszorító politikával szembeni harag süket fülekre talál, és ahol az idegenektől való félelem egyre növekszik. Csak a néphez beszélő demokratikus pártok remélhetik, legyőzik a rosszat” – írta a Libération.

Nem okozott megrázkódtatást a választás Németországban, az eredmény és a részvételi arány arra utal, hogy az EU iránt elkötelezett „rendes polgárok” határozzák meg a politikát – emelték ki a tegnapi kommentárok. A konzervatív Die Welt A derék németek című vezércikkében hangsúlyozta, a német választók jelentősen emelkedő részvételi arány mellett megerősítették a pártrendszer hagyományos, mély társadalmi beágyazottságú szereplőinek az uniós integráció előmozdítását célzó politikáját. Az euroszkeptikus Alternatíva Németországnak (AfD) – „amely korántsem annyira radikális” – még a 10%-ot sem közelítette meg – tette hozzá a Die Welt. A konzervatív Frankfurter Allgemeine Zeitung a Csak semmi kísérletezés című vezércikkében hangsúlyozta, az eredmény a várakozásoknak megfelelően alakult és nem vet nagyobb belpolitikai hullámokat. A liberális Süddeutsche Zeitung azt emelte ki, „a Grillók, a Le Penek” előhívták „Európa démonát, a populizmust”, amelyet csak az eddiginél „szenvedélyesebb politikával” lehet megfékezni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?