Prágai viták a külföldi katonai támaszpontokról

Nem egységesek a cseh politikusok annak megítélésében, hogyan fogadná a lakosság, ha az Egyesült Államok katonai támaszpontot kívánna létesíteni Csehországban.

Nem egységesek a cseh politikusok annak megítélésében, hogyan fogadná a lakosság, ha az Egyesült Államok katonai támaszpontot kívánna létesíteni Csehországban.

„Történelmünk alapján nagyon érzékenyek vagyunk, ha idegen katonai egységekről van szó a területünkön” – nyilatkozta Václav Klaus cseh államfő abban az interjúban, amelyet a német Süddeutsche Zeitung című lap szombati kiadása közölt. Ugyanakkor a szovjet hadsereg korábbi csehszlovákiai jelenlétére utalva úgy fogalmazott, „külföldi egységek újbóli elhelyezését valószínűleg nem üdvözölnék”.

Míg Klaus tartózkodóan és – inkább – elutasítóan nyilatkozott, az európai uniós, valamint tagjelölt országok görögországi külügyminiszteri találkozóján Cyril Svoboda, a cseh diplomácia irányítója az államfő nyilatkozatára reagálva nem zárta ki az amerikai katonák csehországi állomásoztatását. „Az Egyesült Államok európai jelenléte nélkül a mi biztonságunk nem teljes” – véli Svoboda. Leszögezte, hogy még semmi sincs eldöntve, de semmiképpen sem ítélné el ezt előre. A miniszter szerint minden attól függ, hogy hány katonáról lenne szó, s milyen feltételek mellett és hol helyeznék el őket.

Vladimír Špidla kormányfő szerint még nem érkezett ilyen hivatalos kérés Prágához, ezért idő előtti a vita. Ugyanakkor úgy véli, hogy a kérdést jól meg kell fontolni, hiszen egy amerikai támaszpont pénzt hozna és új munkalehetőségeket teremtene. Jó példaként Magyarországot említette. „Magyarországon már van egy (támaszpont), s úgy tűnik, hogy hasznos (az ország számára)” – mondta Špidla szombaton este a közszolgálati televíziónak.

Jaroslav Tvrdík védelmi miniszter egyértelműen támogatja egy esetleges amerikai katonai támaszpont létesítését Csehországban. Szerinte ez gazdasági hasznot hozna, és az ország biztonságát is megerősítené.

A Polgári Demokratikus Párt elnöke, Miroslav Topolánek szerint a vita felesleges, mert ilyen kérés nincs az asztalon. A kommunisták az amerikaiak csehországi jelenlétét határozottan elutasítják.

A jelenleg Németországban állomásozó egyes amerikai egységek Kelet-Európába való áthelyezéséről már hosszabb ideje folynak a találgatások. Miután Berlin Párizzsal együtt elutasította az Egyesült Államok iraki katonai beavatkozását, a találgatások felerősödtek. Washington félhivatalosan megerősítette, hogy az egyes támaszpontok áthelyezését valóban mérlegeli. Az alapvető ok az, hogy Kelet-Európában a támaszpontok működtetése jóval olcsóbb lenne, mint most Németországban. Lengyelország, Románia és Bulgária is nyíltan jelezte, hogy szívesen látna területén amerikai katonai támaszpontot.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?