Pillantás a csúcsról: meleg béke?

Aligha kétséges, hogy a hidegháború tovatunt koordinátái között szenzációnak számított volna a most Moszkvában vendégeskedo Bush amerikai és házigazdája, Putyin orosz elnök elé aláírásra terjesztett szerzodés a stratégiai támadó fegyverzetek korlátozásáról.

A jelenlegi dokumentum olyan ambiciózus vállalást fogalmaz meg a két legnagyobb megsemmisíto arzenállal rendelkezo hatalom részérol, amelynek jelentosen javítania kell a világ közérzetét, hiszen jó harmadára-negyedére csökkenti ezeket a készleteket. Amelyek, amint arra már nem is nagyon gondolunk, nem egyszer, de többször is képesek lennének elpusztítani mindkét országot, és mellesleg alighanem az egész emberi civilizációt.

Persze mindenki tudja, hogy nem ez volt a céljuk, hanem éppenséggel az, hogy megmaradjon a stratégiai egyensúly az akkori két szuperhatalom, az Egyesült Államok és a Szovjetunió között. Ezeket a fegyvereket mindkét oldalon azért gyártották „mint a kolbászt” (Hruscsov volt szovjet pártfotitkár formulája), hogy a másik fél ne használhassa oket: ne lehessenek olyan illúziói, hogy esetleges meglepetésszeru bevetésükkel ki is iktathatja az ellencsapást és elkerülheti saját területének elviselhetetlen mérvu pusztulását.

Ezt nevezték akkor „a félelem egyensúlyának” – a francia és az angol nyelven a megfogalmazásban a „terreur” vagy „terror” szó jelölte azt, amit a magyarban a „félelem” szóval jelölt a publicisztikai köznyelv. A megfélemlítés ebben ugyanolyan fontos volt, mint az egyensúly – az utóbbi hajszolásába bukott bele a gazdaságilag (politikai rendszerének merevsége miatt) meggyengült Szovjetunió. És amíg a nukleáris fegyverek ezrein „nyugodott” a béke, természetesen hónapokig, évekig tartó tárgyalás, alku kísérte minden egyes rakétaegyezmény elokészítését, minden egyes stratégiai fegyver kiiktatását.

Miután a Szovjetunió 1991-es megszunésével füstbe ment a stratégiai egyensúly minden maradványa, csak egyetlen szuper-, sot hiperhatalom maradt a színen, az amerikai. Az orosz – még mindig többszörösen túlfegyverzett, ám az óriási arzenál terhét viselni nem képes, célját immár nem látó – utódállam keresni kezdte új helyét az egypólusúvá redukálódott világban. Mindezzel a radikális csökkentés útjából elhárultak a katonai és politikai jellegu akadályok, különös tekintettel arra is, hogy mára nem szóvirág, hanem tény, hogy Washington és Moszkva, ha vannak is eltéro érdekeik, immár nem stratégiai ellenfelek, hanem partnerek – legalábbis a világpolitika számos színpadán és kérdésében. Amiként az is kétségbevonhatatlan, hogy amennyiben Moszkva megállapodást óhajt, az amerikai alapigényeket ma tudomásul kell vennie. Nem vétózhatja meg, csak befolyásolhatja az új amerikai atomrakétapajzs építését, nem érhette el – mint szerette volna – a leszerelendo amerikai atomtöltetek megsemmisítését, a csökkentés mértéke is az amerikai igényekhez és ütemtervhez igazodik (egy teljes évtized az aláírástól a megvalósulásig).

Alighanem ezzel függ össze, hogy mindkét oldalról csak a jelenlegi –immár sorrendben ötödik – Bush-Putyin találkozó politikai menüjének egyik, bár kétségkívül kiemelt témájaként kezelik az aláírást, amely Moszkva óhaja szerint szerzodéses formába önti az elavult fegyverzet-koncepciók (és fölöslegessé vált arzenálok) kölcsönösen kívánatos, bár lassú csökkentését.

Mégsem hallható ujjongás, mert az igazi nyugtalanító témák nem a múltból örökölt temérdek, ám meddo atom-harcieszköz kiiktatásával, hanem a jelenben ropogó (vagy éppen titokban elokészített, illetve potenciális) fegyver elnémításával, hatástalanításával kapcsolatosak.

A hidegháború tovatunésével a félelem egyensúlya megszunt, de sem a félelem, sem a terror nem iktatódott ki életünkbol: sot, úgy tunik, az azóta kialakult béke „melegebb”, mint kellene, hol itt, hol ott forrósítják fel, robbantják szét helyi válságok, kiszámíthatatlan terrorvállalkozások. A két szembenálló világ korszakának kényelmetlen, talán mélyebb mozgásokat takaró sajátossága volt, hogy minden ország, kisebb-nagyobb hatalom, mozgalom törekvés besorolódott az egyik vagy a másik oldalon – még az „el nem kötelezettség” harmadik útját is mindegyik fél azzal értékelte, hogy „saját” stratégiájába hogyan illesztheto. Bár terrorista szervezetek akkor is léteztek, a világméretu konfrontáció korában korántsem muködhettek szabadon, mert minden terep valahová „tartozott” és a két farkasszemet nézo óriás hadigépezet eleve korlátozta a fegyveres szervezkedok mozgását.

A hidegháborúban hatásos nagy katonai szervezetek azonban az elmúlt évtizedben vagy megszuntek, mint a Varsói Szerzodés, vagy olyan feladatokkal találták szemben magukat (Balkán, terrorizmus, Közel-Kelet), amelyek megoldására nem volt megfelelo eszközük, struktúrájuk, stratégiájuk. A számbaveheto ellenség kikalkulálható, racionális fenyegetéseinek ésszeru elhárítására szolgáltak, viszont a hidegháború utáni korszak új veszélyeiben megszaporodtak az ellenorizhetetlen, kiszámíthatatlan, megismerhetetlen elemek, amelyek az általában kevésbé ellenorzött világban váratlan hatásokat idéznek elo.

Elegendo magára szeptember 11-ére utalni, amelynek sokkoló terrorcsapását az az al-Kaida szervezet zúdította az amerikai szuperhatalomra, amelyet a Washington által az afganisztáni szovjet megszállók ellen kiképzett, ám a Szovjetunió összeomlása után gyorsan elfelejtett szélsoséges muzulmán ellenállók hoztak létre. A terror ellen Washington által válaszul megindított, kétségtelenül indokolt, ám minden eddigi háborúnál kevésbé meghatározott hadjárat idotartamát, várható színtereit, eszközeit és következményeit viszont senki sem tudja még felmérni.

A világpolitika olyan aggasztó szereploit, mint Irak, Észak-Korea vagy Irán, Washington kiszámíthatatlan fenyegetésként értékeli, de ezeket az általa „latornak” minosített államokat nem sorolhatja, mint régen, egy másik szuperhatalom ero- és felelosségi terébe. agy maga próbál alkalmi szövetségeseket nyerni a feltételezett veszély hatástalanítására. A terror elleni háborúban Moszkva váratlan szövetségesként jelentkezett, joggal, hiszen okkal tart Csecsenföld bomlasztó terroristáitól, ám az Irak elleni, Washington által elobb-utóbb elkerülhetetlennek tekintett csapás tekintetében Bush most tapasztalhatja, hogy nemcsak Moszkva vonakodik, de például Berlin is. A Közel-Keleten, ahol Moszkva befolyása minimálisra csökkent, sem Clinton aktivizmusa, sem Bush kezdeti passzivitása, sem késve indult megoldási kísérletei nem voltak alkalmasak az eroszak kiújult ciklusának megfékezésére.

Még veszélyesebb „koktél” alakult ki az indiai szubkontinensen, ahol a titkos szervezetek eddig ellenorizhetetlennek bizonyult provokációi kiváltották két újdonsült atomhatalom, India és Pakisztán hadseregeinek mozgósítását a régi, Kasmírral kapcsolatos vitában. (Friss atomhatalmak, mivel a nagyhatalmak atomsorompója hatástalannak bizonyult). Az India szerint Pakisztánban támogatott terroristák egyre újabb véres merényleteket követnek el Kasmírban, s ezek egy nagyobb háború gyújtózsinórjává válhatnak – miközben Washingtonnak a terrorizmus elleni küzdelemben Pakisztánra, szubkontinens békéjéért és demokratikus ellensúlyként pedig Indiára egyaránt szüksége lenne, és így próbálja megzabolázni az acsarkodókat, minden leheto segítséget is mozgósítani igyekezve.

Csupa olyan helyzet, amelyhez hasonlóra nemigen volt példa a különben nyomasztó emléku hidegháborúban. Ma hiába létezik egy hiperhatalom: az új, globalizációs hálóval egybefogott világban nincsenek a korábbiakhoz fogható „egyszeru” megoldások. Nincs két konkrétan szembenálló fenyegeto államrendszer, viszont meg sem számolhatóak a fenyegetések, illetve nem is mindig ismerjük oket.

A stratégiai fegyverzetcsökkentési megállapodás moszkvai aláírása persze ilyen körülmények között is jó hír. Egy üdvös és fontos fejlemény a sok aggasztó között. Azt jelentheti, hogy több energia, pénz, lehetoség nyílik, könnyebbé válik az összefogás az új, meleg (sok esetben túlságosan is felforrósodó) helyzetek kezelésére.

A szerzo az MTI munkatársa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?