Húsz évvel ezelőtt a progresszív szlovák és cseh értelmiségiek újra tudtak oroszul, noha 1968-ban mélyen eltemették egykori cirill betűs ismereteiket. Biľakék pedig töprengeni kezdtek: vajon érvényes-e jelszavuk, hogy Örök időkre a Szovjetunióval!
Peresztrojka: 20 év múlva
Hatalomra kerülésének első pillanatától nem hagyott kétséget, hogy tudatában van annak: a birodalom a szakadék szélén tántorog, és ő új utakra térne. És megnyílt a nyilvánosság is: betiltott irodalmi alkotások kerültek a nyilvánosság elé, rehabilitálták a rendszer sok-sok áldozatát, azokat, akiknek Hruscsov nem tudott vagy nem akart igazságot szolgáltatni. Nagyon gyorsan cserélte a birodalom vezetőit: az újakról sokat nem lehetett tudni, viszont mindenki sejtette, hogy ezek az emberek nem folytatják a Brezsnyev-korszak pusztító tespedését. Riasztó jel lehetett a dogmatikus erők számára, hogy keresték az igazságot, hogy a Brezsnyevék által száműzött Andrej Szaharov akadémikust visszahozatta Moszkvába. Hideglelés rázta a csatlós országok diktátorait: Honeckertől Husákig, Ceausescuról meg Zsivkovról nem is szólva, sőt a Gorbacsovhoz viszonylag legközelebb álló Kádár is felettébb óvatosan fogadta Gorbacsovot. Ő – atyai barátjához, Jurij Andropovhoz híven – eleinte azt hitte, hogy a csőd közeli gazdasági és politikai szituációt meg lehet menteni a nagyobb fegyelemmel, jobb hatékonysággal, korrupció felszámolásával, sztálini örökséggel való őszinte szembesüléssel. Már ez is sok volt a csatlósok és a szovjet bürokrácia számára. A folytatás még váratlanabb lett. Gorbacsov és közeli munkatársai – mindenekelőtt Alekszandr Jakovlev – viszonylag gyorsan megértették, hogy az úgynevezett szocialista építés „felgyorsítása” komoly eredményt nem hozhat. Ekkor adták ki a peresztrojka jelszavát és ez az átépítés tulajdonképpen egy olyan orosz hagyomány folytatásának tekinthető, amelyet a történészek általában úgy neveznek: „forradalom felülről”. Nagy Pétertől kezdve a birodalom csak a cárok kezdeményezésére változhatott meg, sőt még Lenin maga is úgy akarta módosítani az októberi forradalom téves sínpárra futott vonatának pályáját, hogy maga hirdette meg – a káoszt elkerülendő – az új gazdaságpolitikát, a NEP-et. Valami ilyesmire gondolhattak Gorbacsovék is. Ők a birodalmat megreformálhatónak vélték, és nagy valószínűséggel nem volt reális képük a Szovjetunió állapotáról. Arról, hogy nem volt mit átépíteni. Megbuktatása után mondta Gorbacsov egykori moszkvai egyetemi évfolyamtársának, Zdeněk Mlynář-nak, a Prágai Tavasz egyik ideológusának: „1985-ben és még utána is egy ideig azt a rendszert akartuk jobbítani, amelyik nem volt szocialista. Ez a mi drámánk. Ma már tudom, hogy a totalitárius rendszer felszámolása lehetett volna csak a cél.” A tragikus az volt mind Hruscsov, mind Gorbacsov reformkísérleteiben, hogy a gazdaságot ideológiával akarták helyettesíteni. És közben mindketten Marxot vallották tanítómesterüknek, akit, természetesen, pártiskolai hamisításokból ismertek, mert különben tudhatták volna, hogy mennyire nem lehet felcserélni az alapot a felépítménnyel. És nem kerülhették el az alulról jött vihart: Jelcinék így állították félre Gorbacsovot és csapatát.
Gorbacsov ma egy alig-alig létező orosz szociáldemokrata párt első embere. Oroszországban folyamatosan hangoztatják a mai kommunista utódpárt vezérei ugyanúgy, mint a magukat „hazafias erőként” feltüntető nacionalisták, hogy Gorbacsov szétverte a Szovjetuniót – az imperialisták ügynökeként. De Vlagyimir Putyin elnök – praktikus ember lévén – nem szokott ideológiával foglalkozni. A peresztrojka azonban létezett: megváltoztatta a világot és benne Oroszországot. És mert kimondta a szovjet diktatúráról a valót, oda már nincsen visszatérés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.