Az orosz törvényhozás alsóháza, a duma a cirill betűs ábécét nyilvánította az ország hivatalos írásmódjává. A javaslat címzettje egyértelműen Tatárföld, ahol egy 1999-ben elfogadott törvény alapján 2011-ig fokozatosan áttérnek a latin ábécére.
Orosz–tatár ábécé-vita
Razil Valejev bejelentette, hogy az alkotmánybíróságon támadják meg a döntést, de ha ez sem segít, nemzetközi jogorvoslatot kérnek. A politikus szerint a szabályozás ellentétes az orosz alaptörvénynyel, amely korlátozásoktól mentesen biztosítja a nemzetiségek anyanyelv-használatát.
Az 1990-es évek óta széles körű autonómiát élvező Tatárföld – a köztársaság nem tagja, csak társult állama a föderációnak – törvényhozása azzal az indokkal fogadta el 3 éve az ábécé-váltást, hogy a török nyelvek hangzásának visszaadására leginkább a latin írásmód alkalmas. (Sokak vélekedésével ellentétben Tatárföld lakói a türk népekhez tartoznak, és személyes sértésként fogják fel, ha valaki az egykor a fél világot feldúló mongolokkal hozza összefüggésbe őket.)
Röpke 100 év alatt egyébként már harmadszor kell újra megtanulniuk írni-olvasni a tatároknak: 1927-ig az arab írásmódot használta a muzulmán vallású nemzetiség, 1927-ben török példára a latin ábécét vették át, majd 1939-ben sztálini nyomásra jobbnak látták a cirill betűs írás „önkéntes” bevezetését.
Tatárföldön egyébként még csak 60 iskolában tértek át a latin betűs oktatásra, és az újságok, utcai névtáblák is általában cirill betűkkel vannak írva egyelőre.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.