Fico szerint nem egyszerű tüntetéssorozat, hanem hatalomátvételi kísérlet zajlik (TASR-felvétel)
A következő hetek, de akár hónapok egyik központi témája is lehet a Szlovák Információs Szolgálat (SIS) jelentése. A dokumentum tartalma továbbra is titkos, de a kormánypárti szereplők többsége szerint bizonyítékokat tartalmaz arra nézve, miként szeretnék az ellenzéki aktivisták megdönteni a kormányt.
A jelentést Robert Fico miniszterelnök ismertette a kormány elleni bizalmatlansági szavazásról szóló keddi ülésen. Mivel a kormányfő egy titkosszolgálati anyag tartalmát mutatta be, az ülés további része már nem nyilvánosan zajlott, az ellenzék pedig ki is vonult róla, mivel céltalannak látta a további vitát.
Azóta is élénk párbeszéd övezi a lépést: eleve nem tudni, mennyire jogszerű módszerekkel készült az anyag, hogy pontosan mire is világított rá a jelentés és mi lesz a következménye.
Előzetesen leginkább arra lehet számítani, hogy bármiféle büntetőjogi felelősségrevonás helyett politikai játszmák eszközévé válik az SIS információhalmaza.
Fortélyos félelem
Az egyik legfontosabb kérdés, hogy pontosan mi is van a jelentésben? Ezt egyelőre nem tudjuk, csak másodlagos forrásokból, azaz maguktól, az anyagról értesülő képviselőktől. Robert Fico szerint egy új Majdan, azaz nyugatról irányított, tömeges rendezvényekre alapozott puccskísérlet előkészítése zajlik, az ellenzék értelmezése alapján pedig egy hellyel-közzel törvénytelen módszerekkel összeollózott színvonaltalan, megalapozatlan anyagot mutatott be a kormányfő. Elképzelhető, hogy a csütörtökre meghirdetett Biztonsági Tanács után nyilvánosságra hoznak néhány részletet, ezen a megbeszélésen Peter Pellegrini államfő is részt vesz.
Ami biztosnak tűnik, hogy titkosszolgálat lehallgatások és mailek útján is anyagokat gyűjtött a jelentéshez, valamint hogy a dokumentumban erős hivatkozási pontként szerepel a Nem a Mi Városunkban (Nie v našom meste) civil kezdeményezés egyik tüntetési útmutatóval és idővonallal vegyített körlevele.
A szerveződés kedd este magától töltötte fel az internetre, miről is van szó, hogy eloszlassa a homályt. Egy olyan, százhúsz címzettet érintő köremailról van szó, amiben megfogalmazzák a január elején kezdődő kormányellenes tüntetések céljait és kommunikációs alapelveit, továbbá a következő két hónapra rögzítik a jövőbeni tüntetésekkel kapcsolatos teendőket – beleértve a lehetséges stratégiákat a kormány és a közvélemény reakcióira.
A dokumentum érdekessége, hogy a Nem a Mi Városunkban társulás szerint valójában a ChatGPT mesterséges intelligencia segítségével hozták azt létre és küldték szét, ami az elérhető tüntetési útmutatók alapján generálta a stratégiát. Hogy pontosan miért éri meg aktivisták helyett egy ingyenes programmal nyilvánosan terjesztett tüntetési tervet készíteni, az rejtély – ha a kezdeményezés védeni is akarna valakit, az elég hatástalan, hiszen a mailben konkrét feladatok és felelősök vannak megnevezve.
Fico forradalma
Robert Fico miniszterelnök szerint a jelentés bizonyítja, hogy valakik az államrend, tehát a legitim módon megválasztott kormány megdöntésére készülnek. Arra is erőteljesen utalt, hogy ezt erőszakos nyomásgyakorló eszközökkel tehetik meg. A kormányfő egyébként már huzamosabb ideje, ősz óta lebegtette, hogy nyilvánosságra hoz egy sokkoló megállapításokat tartalmazó jelentést az ellene elkövetett merényletről és annak hátteréről, de az a dokumentum aligha lehet a most bemutatott irat. Az időpontok sem ülnek: a nyilvánosságra került mail friss, részben még meg sem történt fejleményekre hivatkozik.
Fico mondanivalójának hónapok óta része, hogy a külföld számára kényelmetlen kormányának ténykedése, ezért mindent megtesznek a kabinet megdöntéséért.
A miniszterelnök emögött egy kiterjedt összeesküvést sejt, amelynek részét képezik a (jobbára nyugati forrásokhoz jutó) civil szervezetek, a kormányellenes polgári aktivisták, az ellenzéki pártok, a szálak pedig az ellenzék vezetői, vagy nyugat-európai szereplők – például Soros György – kezében futnak össze. A kormányfő a jelentésig nem szolgáltatott konkrét bizonyítékokat az állításaira, de a tavaly január óta zajló tömegtüntetések, vagy a koalíciót Brüsszelben és az utcákon is bíráló ellenzéki pártok véleménye szerint megerősítik az „összeesküvést.” A Fico oroszpárti lépései miatt januártól zajló kormányellenes utcai tüntetéssorozat egyébként pénteken folytatódik tovább, amit az aktivisták már jóval korábban beharangoztak.
Régi módszerek
A tüntetések és utcai demonstrációk Fico sugallataival ellentétben nem különösebben számítanak új elemnek a demokráciában – még a szlovákiai politikában sem. Az ellenzéki pártok rendszeresen használják az állampolgári mobilizáció különféle eszközeit.
Maga a kormányfő is más szemmel tekintett a hasonló demonstrációkra, mikor a Smer ellenzékbe szorult. A járványellenes korlátozások feloldását követően 2022-től a jelenlegi vezető kormánypárt kezdte meg a tiltakozó megmozdulások szervezését, a legnagyobb visszhangot kiváltó tüntetés pedig három éve májusban történt Nyitrán, a munka ünnepén – ez volt az az esemény, mikor Ľuboš Blaha jelenlegi EP-képviselő javaslatára az összegyűlt tömeg a kormányellenes jelszavakból átváltott Zuzana Čaputová államfő gyalázásába.
Az eseményeket később Marián Kéry, a Smer parlamenti képviselője sajátosan értelmezte: „A tüntetéseket nem azért szervezik, hogy vállon veregessük egymást és ódákat zengjünk” – jelentette ki. A tüntetések jobbára zavartalanul folytak, egyedül a járványügyi korlátozások okoztak problémát a legkorábbi demonstrációk szervezőinek.
A tömegtüntetéseket korábban más szervezetek, köztük politikai pártok is használták nyomásgyakorló eszközként. Az elmúlt tíz évben szlovákiai magyar viszonylatban szerveződött akció Pozsonyba a himnusz betiltása elleni reakcióként, vagy a kisiskolák védelmében is. Tüntettek a pedagógusok és a kormány munkájával elégedetlen állampolgárok is – a kormány aktuális szereplői pedig általában politikailag motiváltként jellemezték a számukra kényelmetlen megmozdulásokat, igaz, a titkosszolgálat bevetése nélkül.
Szabadkártya
Bár a kormány több tagja is jelezte, hogy a jelentés problémás, súlyos dolgokra világít rá, az SIS összegyűjtött anyagaival kapcsolatosan feltárt állítólagos törvénytelenségeket egyedül az igazolná, ha a közrendre veszélyesnek minősített aktivisták, demonstrálók ellen bírósági eljárások indulnának az agresszivitásuk vagy államellenes cselekedeteik kapcsán. Erről azonban – egyelőre – szó sincs, Fico sem jelezte, hogy vádemelések készülnének bárki ellen.
Szintén megváltoztatná a jelentés értékelését, ha kiderülne, hogy az anyagok egy részét törvénytelenül gyűjtötte össze a titkosszolgálat – az SaS már jelezte, hogy feljelentést tervez az ügyben és a felelősök menesztését követeli.
Az SIS azonban valószínűleg a megszokott ügymenete alapján cselekedett. Az igazi kérdés inkább az, hogy kinek a megrendelésére, milyen jogalapon rakták össze az anyagot, amire aligha várható érdemi válasz.
Amennyiben büntetőjogi következménye nincs az eseményeknek, valószínű, hogy a „felforgatás” érve csak a belpolitikában jelenik meg újra és újra: a Fico-kormány a szervezettségre és a belső összejátszásra hivatkozva próbálhat majd fogást találni az ellenzéken és megpróbálja ellehetetleníteni, vagy elbagatellizálni a tüntetéseket. A jelentés nyilvánosságra hozatala rövid távon rögtön hasznosnak bizonyult Fico számára: a rendkívüli parlamenti ülésen érdemben nem is foglalkoztak a kormány ellen benyújtott bizalmatlansági indítvánnyal.
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.