Becslések szerint a kor előrehaladtával sokaknak évente mintegy fél-egy kilogrammal emelkedik a testtömegük. Összegyűjtöttük azokat a tényezőket, amelyek súlygyarapodáshoz vezethetnek.
7 tipp, hogy 50 felett se hízzunk meg
Felnőttkorban, illetve az évek múlásával a testtömeg a legtöbbünknél fokozatosan növekszik. Ez átlagosan mintegy fél-egy kilogrammot jelent évente, ami talán nem tűnik soknak, de egy évtizedre számítva mégiscsak öt kilogramm súlyfelesleget jelent. Az pedig már jelentős, noha fokozatossága miatt nehezen észrevehető. Mint azt dr. Nick Fuller, a Sydney-i Egyetem obezitológus kutatója írja, az életmódbeli és biológiai tényezők egyaránt közrejátszanak abban, hogy öregedve egyre nehezebben tudjuk tartani a testsúlyunkat. Jellemző, hogy a korral csökken a fizikai aktivitás, romlanak a táplálkozási szokások, csökken az alvásidő, esetleg fokozódik a mindennapos stressz, miközben az anyagcserénk is lassul.
Fuller hozzáteszi azt is, hogy testünk fokozatosan alkalmazkodik a meglévő testtömeghez. Leegyszerűsítve ez azt jelenti, hogy a szervezet törekszik a testsúly megőrzésére, így minden biológiai folyamatot ahhoz igazít, szabályozva így, hogy mennyit eszünk, hogyan tárolódik a zsír, illetve mennyi energiát égetünk el. Ha viszont mégis gyarapodik a súlyunk, szervezetünk az új, megnövekedett súlyhoz fog alkalmazkodni. Mindez pedig nagyban megnehezíti utólag a fogyást. Hosszú távon a lassú testtömeg-gyarapodás elhízáshoz, azon keresztül pedig a szívbetegségek, az agyiérkatasztrófa, a 2-es típusú cukorbetegség, a csontritkulás és egyes daganatos betegségek kialakulásához vezethet.
A szakember megfogalmazott hét olyan tanácsot, amelyet megfogadva elkerülhetjük a nemkívánatos hízást a kor előrehaladtával. Az alábbiakban ezeket vesszük sorra.
1. A nagytól a kis adagig
Fuller doktor azt javasolja, hogy a nap folyamán együnk egyre kisebb adagokat. Egy alacsony kalóriatartalmú, nem túl kiadós reggeli után ugyanis hamar elfogja az embert az éhség, ráadásul ilyenkor hajlamosak vagyunk a kevésbé egészséges, cukros élelmiszerek után sóvárogni. Nem mellesleg a reggeli órákban mintegy két és félszer hatékonyabban égetjük a kalóriákat, mint este. Így aztán nem véletlenül szól úgy a mondás: reggelizz, mint egy király, vacsorázz, mint egy koldus.
2. Nem kell mindent nagy kanállal habzsolni
A testtömegkontroll szempontjából nem szerencsés az sem, ha túl gyorsan, habzsolva eszünk. Ilyenkor ugyanis agyunknak nincs elég ideje felismerni és jelezni, hogy már jóllaktunk, ezáltal több ételt fogyaszthatunk szervezetünk tényleges igényénél. Segíthet viszont, ha okosan választjuk meg az evőeszközeinket. Amit lehet, ehetünk például evőpálcikával, esetleg nagy helyett kis kanalat használva is csökkenthetjük a falatok méretét, ezáltal az evés sebességét, időt hagyva agyunknak az elfogyasztott táplálék mennyiségének felmérésére.
3. Egyen színesen
Izgalmas megközelítés étrendünk összeállításához, hogy igyekezzünk minél színesebb ételeket készíteni a mindennapokban. Ezt ugyanis elsősorban zöldségekkel és gyümölcsökkel tudjuk elérni, amelyek nagyban növelik a megfelelő rost- és tápanyagbevitelt, egyszersmind a jóllakottságot.
4. Számít a természetesség
Könnyű rákapni a csokoládék és gyorséttermi ételek ízére, azoktól megszabadulni viszont közel sem egyszerű, miközben komolyan károsíthatják egészségünket. Éppen ezért fontos úgy gondolkodni ételeink kapcsán, hogy minél természetesebb egy adott élelmiszer, annál jobb. A friss gyümölcsök, zöldségek, diófélék és magvak, vagy éppen a méz is nagyon zamatos, ízletes, és ezek mind képesek hasonló örömérzetet kiváltani, mint az ultrafeldolgozott élelmiszerek – azok kockázatai nélkül. Így tehát elkerülhetjük a felesleges kalóriákat, cukrokat, sót és egészségtelen zsírokat.
5. Mozgás nélkül nem megy
A megfelelő táplálékbevitel csak egy pillér, ha testsúlykontrollról van szó. Legalább ennyire fontos a fizikai aktivitás is. Ez nem jelent szükségszerűen sportolást: a mindennapi rutinunkba is becsempészhetünk sok-sok mozgást. Lift helyett menjünk fel a lépcsőn, munkába menet szálljunk le a buszról egy-két megállóval hamarabb városon belül, vagy találjunk egyéb kreatív módszert, amelyet szinte észrevétlenül is megszokássá tudunk tenni. A lényeg, hogy törekedjünk a testmozgásra, mert anélkül semmilyen diéta nem vezet eredményre.
6. Kulcsfontosságú az alvás
Kialvatlanul hajlamosak vagyunk egészségtelenül étkezni, illetve hormonjaink is megsínylik, ha nem alszunk eleget éjszakánként. Így aztán, bár ritkán gondolunk rá így, valójában az alváshiány az egyik legnagyobb ellenség, ha az elhízás elleni küzdelemről van szó. Fontos tehát, hogy hagyjunk magunknak elegendő időt mindennap az alvásra, egyszersmind tegyünk meg mindent a jó alvásminőség érdekében is. Lefekvés előtt egy-két órával például nem célszerű már sem enni, sem különféle kijelzőket (telefon, laptop, televízió stb.) bámulni.
7. Rendszeres testsúlymérés
Szerezzen be otthonra mérleget, és hetente egyszer álljon is rá! Ez a legbiztosabb módja annak, hogy észrevegye, ha felkúszik némi felesleg. Dr. Nick Fuller azt tanácsolja, hogy a mérést minden héten időzítse ugyanarra a napra és időpontra, mert így megbízhatóbbak és összehasonlíthatóbbak lesznek a mérési eredmények.
Karcsúbb combok
Zuhanyozáskor egy percig rendszeresen masszírozza a combjait és a fenekét. Nemcsak a vérkeringés javul, hanem a méreganyagok is gyorsabban távoznak a szervezetből. Ha jobb eredményt szeretne elérni, használjon speciális kesztyűt vagy speciális masszázskefét. A narancsbőr is láthatatlanabbá válik. A rendszeresség kulcsfontosságú. Masszázs után kenje be bőrét megfelelő testápolóval vagy olajjal.
Elég egy csipetnyi kurkuma
Ha egy csipetnyi kurkumát tesz az ételbe, már sokat tett egészségéért, mert erős gyulladáscsökkentő hatása van. A gyulladás is fékezi a fogyást, mert befolyásolja az anyagcserét és a hormonális egyensúlyt. A kurkuma kurkumint tartalmaz, ami serkenti az emésztést és segíti a hatékony zsírégetést. Stabilizálja a vércukorszintet, amivel meg lehet előzni az édesség utáni sóvárgást. Keverje levesbe, mártásba, vagy reggel meleg vízbe, s adjon a vízhez citromlevet.
Cukor helyett törött fahéj
Egyszerű módja annak, hogyan csökkentsük a kalóriabevitelt. A törött fahéj természetes édes ízű. Keverheti kávéhoz, teához, joghurthoz, zabkásához. Nagy előnye, hogy szabályozza a vércukorszintet, s ha ez stabilizálódik, nem lesz hirtelen farkasétvágya. Sok benne az antioxidáns is, ami csökkenti a a gyulladást és serkenti az anyagcserét. Ami azt jelenti, hogy a szervezet hatékonyabban égeti a kalóriát.
Tízóraira gyümölcs
Az édességet helyettesítse friss gyümölccsel. A gyümölcs természetesen édes, ráadásul sok benne a vitamin, az ásványi anyag és a rost. A rost hosszabb időre telít. Az alma, a körte és a bogyós gyümölcsök pótolhatják az édességet.
Mindig állva telefonáljon
Amikor megszólal a telefon, álljon fel, és próbáljon járkálni. Ezzel serkenti a vérkeringést és néhány kalóriát is eléget vele. Csökkentheti a hosszú ülés okozta ártalmakat, a hátfájást, és ellazítja a merev izmokat.
(ezdravie, hp, ki)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.