Önkormányzatok kereszttűzben

Érdeklődéssel olvastam Gál Gábor parlamenti képviselő nyilatkozatát az Új szó szeptember 8-i számában a „Miért ne ellenőrizze a számvevőszék az önkormányzatot?” című írásban. Válasza igazi diplomatára vallott. Látszott, témát ismerő szakember válaszát olvasom.

Érdeklődéssel olvastam Gál Gábor parlamenti képviselő nyilatkozatát az Új szó szeptember 8-i számában a „Miért ne ellenőrizze a számvevőszék az önkormányzatot?” című írásban. Válasza igazi diplomatára vallott. Látszott, témát ismerő szakember válaszát olvasom. Érvelése jogilag megalapozottnak tűnt, mert alkotmányos problémát jelenthet a demokrácia egyik alappillérének ellenőrzése a központi hatalom által. Ilyen már volt itt. Másik válaszát kicsit sántítónak és inkább a bulvárlapok által felfújt, országos méretűvé duzzasztott polgármesterek boszorkányüldözésének tartom.

A szlovák törvényhozás egyik legjobb, leghaladóbb és legdemokratikusabb törvénye az önkormányzatokról szóló 369/1990 Zb. törvény, amely megalapozta a demokratizálódási folyamatot és ma is, módosításokkal ugyan, de alfája és ómegája önkormányzatainknak. A törvényhozás a nyugati demokráciák tapasztalatai alapján már akkor beépítette a belső ellenőr szerepét. Ez az elem az alaptörvény tavalyi módosítása után is – bővítve az ellenőr feladatainak körét – megmaradt.

A képviselő úr tapasztalatai szerint ott, ahol az ellenzék jelöli az ellenőrt, a rendszer jól működik. Állítása szerint gond általában az egyszínű társaságnál van. Tapasztalataim szerint viszont gond ott jelentkezik, ahol az önkormányzatok a régi praktikákat alkalmazva, szakembernek aligha nevezhető személyt szavaznak meg e posztra. A magára, szakmai tudására és becsületére valamit is adó belső ellenőr a mai törvények „keménysége” mellett nem engedheti meg magának, hogy valaki vagy valakik hasznára tévedjen, törvény- és költségvetési fegyelemsértés felett szemet hunyjon. A „régi szép időknek” végleg vége, amit bizony néhány önkormányzati képviselő nehezen ért meg, s továbbra is nyomást próbál gyakorolni az ellenőrökre. Épp itt mutatkozik meg a szakmaiság kérdése és az ellenőr gazdasági függetlensége azoktól, akiket ellenőriz. De az önkormányzatról szóló törvényben nemcsak ez az egy ellenőrzési mechanizmus van beépítve, ott a képviselői bizottságok, szakemberekkel bővítve, valamint a belső pénzügyi ellenőrzésről szóló törvény. Tehát a rendszer adott. Viszont mindig voltak, vannak és lesznek ügyeskedők, akik visszaélnek még a legjobb törvénnyel is.

A képviselő felveti, mindent meg kell tenni, hogy a községek jól gazdálkodjanak. Megjegyezném, ha az állam és az általa működtetett intézmények csak olyan hatékonyan és jól gazdálkodnának, mint a falvak, talán elégedettebb lenne a lakosság is. A falvak megtanultak saját költségvetésükkel gazdálkodni, megtanulták értelmesen elosztani és beruházni az államtól kapott jogkörökkel járó pénzeket, és megtanultak pályázni az uniós alapokba. A legtöbb helyen sikerrel. Mindezt másfél év alatt, azzal a gárdával, amely addig is a rendelkezésre állt. Persze más példák is vannak. Az új helyzet új feladatokat, az új feladatok új megoldásokat jelentettek. Az önkormányzatok nem sírtak, nem fenyegetőztek. Keresték azt az utat, ami járható, mert számukra a fő feladat saját polgáraik problémáinak megoldása. A választópolgár 4 évente szavazatával megmutatja, kinek a munkáját mennyire értékeli. Az önkormányzatban dolgozók, polgármesterek, képviselők, alkalmazottak és belső ellenőrök előnye, hogy szinte naponta érezhetik a választópolgár értékelését. S tegyük a szívünkre a kezünket, ki ne szeretne saját pátriájában próféta lenni? (Bár a végén sosem lesz az.) Hát épp ezek a pluszok, amelyek az önkormányzatban dolgozók mellett szólnak. A szakmailag felkészült belső ellenőr lojalitásával és tanácsaival csak hasznára válhat a képviselő-testületeknek, a hivatalok szakmai stábjainak is. Természetesen mindez akkor érvényes, ha jelentései helytállóak, és a testületek felhasználják azt további munkájukban.

Zárszóként: Nem vitázni akartam a képviselő úr kijelentéseivel, csak megosztani másokkal, amit tapasztalok. Magyarlakta falvaink és városaink, főleg az MKP színekben indult polgármesterek talpraesettsége és bizonyítási vágya miatt is fejlődésnek indultak. Szinte naponta olvashatjuk napilapunk hasábjain, hol mit adnak át, nyitnak meg, szerveznek. Ez nagyban köszönhető azoknak, akiket országos szinten választottunk és választani akarunk. Tehát számunkra nem az a kérdés, jön-e a központi hatalom, lesz-e számvevőszéki ellenőrzés, vagy sem.

Bencze István Tardoskedd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?