Továbbra is nagy az összhang Szlovákia és Magyarország között, a két állam jószomszédi viszonyában pedig az olyan érzékeny kérdések sem okoznak törést, mint a nyelvtörvény módosítása.
„A szlovák-magyar együttműködés igazi sikertörténet” - Szijjártó és Blanár Budapesten egyeztetett
- Igazak -e a hírek, melyek szerint a V4 megszűnt működni;
- Hogyan értékelhető a szlovák-magyar együttműködés;
- Mi köze a békepártiságnak a szlovák-magyar együttműködéshez;
- Okozott -e törést a jószomszédi viszonyban a szlovák nyelvtörvény tervezett módosítása;
Szijjártó Péter (Fidesz) magyar külgazdasági és külügyminiszter nem csak kollégájaként, de kedves barátjaként üdvözölte Budapesten a szlovák külügyi tárca vezetőjét, Juraj Blanárt (Smer). A két miniszter a Visegrad 4 Business konferencia hivatalos programjának keretében zárt ajtók mögött, egy kétoldalú találkozó keretében vitatták meg az aktuális kérdéseket.
A V4 továbbra is él
A mai rendezvény egy markáns válasz azokra a híresztelésekre, amelyek szerint a V4 megszűnt működni
– jelentette ki Juraj Blanár, aki magyar kollégájával együtt igyekezett cáfolni a korábban megjelent információkat, melyek szerint az egyes visegrádi országokban bekövetkezett politikai változások után a tömörülés tagjai között kialakult nézetelérések a V4 működésére is hatással voltak. Állításukat konkrétumokkal nem igazolták, mindössze azt hangsúlyozták, hogy a négy ország együttműködése elengedhetetlen a régió fejlődése szempontjából.
Nehéz ennél is szorosabbra fűzni a szálakat
Szijjártó Péter osztotta szlovák kollégája véleményét és egyetértett abban, hogy a V4-re valóban szükség van, beszédében azonban leginkább a szlovák-magyar kapcsolatokra koncentrál, amely szerinte igazi sikertörténetként értékelhető.
A két ország még a legnehezebb helyzetben is támogatni tudja egymást
– mutatott rá Szijjártó, majd az együttműködés kézzel fogható eredményének nevezte, hogy az Orbán Viktor és Robert Fico vezette kabinetek emelték a két ország közötti határátkelőhelyek számát, amelyekből napjainkra 40 üzemel. A magyar külgazdasági és külügyminiszter arra is kitért, hogy Magyarország Csehországgal és Lengyelországgal közösen védi a szlovák légteret.
Szijjártó Péter egyúttal azt is jelezte, hogy előkészítés alatt áll egy új megállapodást a határon átnyúló infrastrukturális kapcsolatos fejlesztéséről, amely kapcsán Juraj Blanár megjegyezte, a két ország együttműködése már napjainkban is „olyan szoros, hogy nehéz megnevezni azokat a területeken, ahol még szorosabbra fűzhetik a szálakat”.
Békepártiak egymás között
Másfél hete teljesen új politikai valóságban találtuk magunkat, hiszen minden eddiginél erősebb reményünk van arra, hogy a béke visszaköltözzön Európába
– utalt Szijjártó az amerikai választások eredményére, majd hozzátette, szerinte ez elsősorban az olyan, békepárti politikát folytató kormányok számára pozitív hír, mint Szlovákia vagy Magyarország.
A békepárti álláspontot érintve Szijjártó Péter azt is megjegyezte, szerinte a két ország „szuverén külpolitikája az oka, hogy egyesek próbálják megbontani a szlovák-magyar egységet”, ami elmondása szerint „nem fog sikerülni”.
A könnyű és nehéz kérdések megvitatása is lehetséges
„A magyar külpolitika egyik középpontja a nemzetpolitika, nekünk pedig szívügyünk, hogy segítsük a határokon túl élő nemzeti közösségeinket, így a szlovákiai magyarok sorsa és élete is rendkívül fontos a magyar kormány számára” – terelte a témát Szijjártó Péter a szlovákiai nyelvtörvény módosítására.
A magyar külgazdasági és külügyminiszter leszögezte, hogy a „politika tapasztalati műfaj, és mióta ezzel a kormánnyal működnek együtt, nem kellett csalódniuk az adott szóban”, így a magyar felet megnyugvással tölti el, hogy „ a szlovák politika legfelsőbb szintű vezetői világossá tették, a kisebbségi nyelvhasználat terén nem kívánják korlátozni a jogokat”.
Juraj Blanár elutasította, hogy az államnyelv megerősítésére irányuló törekvéseiket a politikai harc eszközévé tegyék.
A Szlovák Köztársaság egy olyan ország, ahol a kisebbségekről való gondoskodása túlmutat az átlagon, amiből más országok is tanulhatnának
– közölte a szlovák külügyminiszter, konkrétumokat azonban nem árult el, hogy ez mi mindenben nyilvánul meg.
Sajtóérdeklődésre szóba került Robert Fico azon javaslata is, ami a választási rendszer módosítására irányul. Blanár szerint ez egy „örökzöld” probléma, ami időről időre újra felmerül, ugyanakkor egyértelműen kijelentette, hogy egy ilyen módosításra kizárólag alkotmányos többség mellett kerülhet sor, amivel a jelenlegi koalíció nem rendelkezik, így szerinte nem kerül napirendre a kérdés.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.