Nyughatatlan forradalom

<p>Maradt még pozíció. Három év után is vannak posztok, melyeket Orbán Viktor kormánya elfoglalhat. És ha elfoglalhatja, el is foglalja.</p>

Lesz például új ombudsman. Már az is meglepő volt, hogy Szabó Máté mostanáig a posztján maradhatott. Hiszen volt olyan hivatal, amit más névre keresztelt a kormánytöbbség, hogy azt a számára kedves személy tölthesse be.

Szabó Mátét még 2007-ben választották meg az állampolgári jogok országgyűlési biztosának, ami kizárólag a Fidesz támogatásával sikerülhetett. Most viszont a Fidesznek nem kell még kis kompromisszumokat sem kötnie. Másrészt, Szabó Máté többszörösen kihúzta a gyufát azzal, hogy az alkotmánybírósághoz fordult, mikor alkotmányellenesnek talált egy-egy jogszabályt. Vagyis, tette a dolgát. A kormánytöbbség nem köteles új ciklust megszavazni senkinek, miután kitelt az ideje. Ám jobb helyeken mégis meg kellene magyarázni, mi oka van, ha nem folytathatja a munkáját az, aki ellen szakmai kifogást nem emeltek.

Az államfő által most ombudsmannak jelölt Székely László kvalifikált jogász, de Szabóval ellentétben voltak már kormányzati pozíciói. Milyen meglepő, mindig a Fidesz idején.

Persze, abban sincs mindig köszönet, ha van indoka a váltásnak. A kormány nem delegálja újabb négy évre a velencei bizottságba Paczolay Pétert. Az ok: bizalomvesztés. Eleve izgalmas, hogy egy ország kormánya a saját országa alkotmánybírósági elnökével szemben „bizalomvesztést” jelent be. Orbán Viktor közismerten hadban áll a negyedik alaptörvény-módosítást elmarasztaló velencei bizottsággal – kivel nem? –, csak hát a helyzet úgy áll, hogy az érintett ország ügyeinek elbírálásában az onnan érkező tag nem vesz részt. Ezért tehát Paczolayt nem lehet felelőssé tenni.

Azért már inkább, hogy az alkotmánybíróság hatályon kívül helyezte az alaptörvény átmeneti rendelkezéseit. Erre válaszolt a kormány a negyedik alaptörvény-módosítással. Most pedig személyesen Paczolaynak üzent. Az se baj, hogy ezzel Magyarország elveszti a velencei bizottság alelnöki posztját. Különben pedig Orbán Viktor a tavasz folyamán közölte: vége az alkotmányos viták korának. Világos beszéd.

A csúcspont azonban Karas Mónika érkezése a médiahatóság élére. Olyasvalaki kerül a jogi erődítménnyé épített hatóság élére, aki korábban Orbán Viktor, a Magyar Nemzet–Hír Tv csoport, Habony Árpád, továbbá a Magyar Fórum jogi ügyeit képviselte – amúgy csekély eredménnyel. Nehéz volna bebizonyítani róla, hogy dús szakmai érdemei repítették új őrhelyére.

Azt pedig nehéz volna megcáfolni, hogy a kormány célja mindenekelőtt a tőle független autonómiák megtörése. El kell ismerni: jól halad vele.

A szerző magyarországi politológus

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?