Nem jó egyedül

<p>Nyári programjaim egyik ékköve Rapcsák Istvánnak, az arizonai egyetem neurológus professzorának Alzheimer-kórról szóló előadása, amelyet egy laikusokból álló baráti társaságban tartott. Megtudtuk, hogy Alzheimer első páciense az 51 éves Auguste Deter volt, akinek betegségére a férje figyelt fel, mert már nem tudta rendesen vezetni a háztartást (!).</p>

Auguste úgy jellemezte magát, hogy „elvesztettem önmagam”. 56 éves korában halt meg. Alzheimer klasszikus mikroszkóppal megvizsgálta az agyát, és különleges elváltozásokat fedezett fel. Lerajzolta őket, s a modern diagnosztikai képalkotás korában ugyanazt a mintázatot láthatjuk a sérült agyban, amit ő akkor papírra vetett. A betegség az esetek 80 százalékában 65 év fölött manifesztálódik, de a korral nő az előfordulása, 80 év fölött már 40 százalékos. Az USA-ban évente félmillió új eset van, az Alzheimer a hatodik leggyakoribb halálok, s ha nem lesz gyógyszer, 2050-ig megháromszorozódik a betegek száma (utánanéztem, Szlovákiában 2008-ban 60 ezer beteg volt, 2040-re ennek háromszorosát jósolják). Sok beteg elfelejti a szavakat, tájékozódási nehézségei vannak, nem képes megoldani új feladatokat. Mindezt sokan alábecsülik, mondván, a felejtés az öregség jele, pedig lehet, hogy a betegség jele. Az elmúlt évek legnagyobb felfedezése, hogy az agy elváltozásai a betegség megjelenése előtt 20–40 évvel kimutathatók! Csakhogy a mostani gyógyszerek erre a stádiumra még nem alkalmasak, hiszen amíg nincs betegség, addig nincs gyógyszer sem, de a kutatás most már arra fog irányulni, hogy kifejlesszenek olyan szert, amely semlegesíti az ún. amiloidokat. Az is elképzelhető, hogy az ember saját amiloidjaira termelt antigénjeit oltás formájában kapná meg. Vagyis a jövőben létezhet Alzheimer-oltás!

A betegségnek van genetikai alapja is, de az egypetéjű ikrek 30 százalékánál fordult csak elő, hogy mindkettő ebben a kórban szenved. Úgy tűnik, a legnagyobb veszélyt az jelenti, ha nem használjuk az agyunkat. A professzor a nyelvi funkciók agyi leképeződésével foglalkozik. Elmondta, hogy a több nyelvet és a csak egy nyelvet beszélő agyának ugyanannyi agysejtje van, de a többnyelvű ugyanazt a feladatot könnyebben el tudja végezni, mert az agysejtjei jobban tudnak egymással kommunikálni. Vagyis a többnyelvűség, valamint az agy mindennemű „edzése” egészséges! Ez nemcsak azt jelenti, hogy folyamatosan tanulunk, olvasunk vagy rejtvényt fejtünk, hanem azt is, hogy aktív életet élünk, kapcsolatokat ápolunk. Az egyedüllét, a kontaktushiány, a bezártság leépítheti az agyat.

Ez mindenképp elgondolkodtató, hiszen a mondás, hogy „nem jó az embernek egyedül”, egyidős az emberiséggel. S az egyedüllét talán sokkal több bajnak a kulcsa, mint hinnénk.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?