Nem elég szörnyülködni

<p>A szlovák közvélemény, hasonlóan a régiónk többi országáéhoz, szelektív vakságban szenved. Miközben a kampányban nem egy párt próbál a menekültválsággal támogatókat szerezni &ndash; élen a Smerrel &ndash;, és a bevándorlók által elkövetett minden egyes köztörvényes bűncselekmény címlapos hír, alig irányul figyelem Szíriára, ahol komoly események zajlanak.</p>

Pedig ha valahol eldől Európa következő éveinek sorsa, az valószínűleg legalább annyira az aleppói frontvonal, mint a menekülteket kitiltó bornheimi uszoda. A két tényezőt, a kül- és belpolitikait, egyszerre kell szem előtt tartanunk ahhoz, hogy sikerrel nézzünk szembe ezzel a kihívással. A szíriai események felgyorsulását az okozta, hogy Aleppónál az Asszád-féle kormányzati csapatok offenzívát indítottak az ún. mérsékelt lázadók állásai ellen. Szíria második számú városáról van szó, így a tét nyilvánvalóan nem kicsi.

A harcok elől máris több tízezer ember menekült el a romvárosból, zömében Törökország felé. A törökök jelenleg zárva tartják előttük a határokat, de folyamatosan lebegtetik, hogy lehet ez másként is. A nyugatszíriai status quo megváltozása ráadásul nemcsak a menekültek kapcsán, hanem a geopolitikai frontvonalak alakulása miatt is komoly kihívást jelent. Vajon ez az átrendeződés kiváltja a török beavatkozását? Ha igen, akkor ki lesz az elsődleges célpontjuk? Hogyan reagálnak a nyugati hatalmak Asszád előretörésére? Megannyi fontos kérdés, amelyek nemcsak azt fogják nagyban befolyásolni, hogy most mennyi menekülttel kell szembenéznünk, hanem azt is, milyen sokáig tart majd ez a konfliktus, és fokozódik-e még a vérontás.

Mi a szlovák kormány álláspontja ebben a kérdésben? Mit tud Robert Fico kormánya, de akár az ellenzék, mondani erről a kérdésről? A választók közül nagyon kevesen tudnának erre választ adni. Pedig ezt nem lehet annyival lesöpörni, hogy Szlovákia irreleváns, ezáltal úgyis mindegy. Az ország ugyanis hamarosan az EU soros elnökségét töltheti be, és az új kormány tehet azért, hogy Európa egységesebb és erélyesebb álláspontot próbáljon megfogalmazni a szír válsággal kapcsolatban. Ma a szlovákiai politikai pártok nincsenek nyomás alatt ezen a téren. A választók leginkább a gazdasági ügyeket kérik rajtuk számon, illetve a kirobbanó botrányokat.

A menekültválság kérdésében pedig általában beérik azzal, hogy közvélemény- kutatási eredmények által jóváhagyják az újabb és újabb lózungokat a Szlovákiába soha meg nem érkező menekültekkel kapcsolatban. Pedig a szíriai válság olyan kérdés, amelyben a menekülthullám társadalmi hatásai miatt nyugtalan konzervatívok és az emberi szenvedéstől kiboruló liberálisok érdeke egybeesik. Rendezésre van szükség, és ehhez egy erős európai irányvonalra. Nem elég szörnyülködni, érdemes lenne egy olyan kormányt választani, amelyik akar tenni a válság rendezéséért az EU soros elnökeként.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?