Félő, hogy az Oroszországgal jó viszonyt ápoló Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) a mai választási sikerét követően ha tényleg kormányra kerül, akkor még inkább oroszbarát irányba tolódik el Ausztria.
Náci múltú párt nyerte az osztrák választást
Az első exit poll adatok szerint egy volt náci által alapított Osztrák Szabadságpárt (FPÖ) nyerte meg a mai parlamenti választást Ausztriában, mégpedig történetében először. Az FPÖ 29,1 százalékot kapott, a jelenleg kormányzó Osztrák Néppárt (ÖVP) 26,2 százalékot szerzett. Harmadik Ausztria Szociáldemokrata Pártja – SPÖ (20,4%), negyedik a NEOS – Az Új Ausztria és Liberális Fórum (8,8%) lett, míg ötödikként az Osztrák Zöld Párt (8,6%) végzett.
Az 1956-ban egy volt SS-tag által alapított Szabadságpárt évtizedeken keresztül nemkívánatosnak számított az osztrák politikai életben, azonban a néppárti Wolfgang Schüssel 2000-ben bevette kormányába a Szabadságpártot, ami szankciókat váltott ki az Európai Unióban. Herbert Kickl pártvezért sokan szélsőséges politikusnak tartják, amire rá is szolgál. 2010-ben például azt mondta, ellenzi, hogy a hitleri Waffen-SS-t kollektíven bűnösnek nyilvánítsák háborús bűnök miatt, magát pedig a jövő népkancellárjának, azaz németül Volkskanzlernek nevezte, ahogy Adolf Hitler is neveztette magát. Kickl, aki nem szerepelt a kompromitáló videón és aki évtizedeken át a párt második vonalában, beszédíróként szolgálta ki a vezetőket, 2021-ben került az FPÖ élére, mérhetetlen szorgalmával, a vetélytársak eltávolításával megszerezte a hatalmat és újraszervezte a pártot. Elemzők szerint a nyilvánosságot nem kedvelő, szikár politikus, aki egy baloldali karintiai munkáscsalád gyermeke, elődeivel szemben azzal az előnnyel rendelkezik, hogy nem törekszik népszerűségre, következetesen halad meggyőződései mentén. Az 1960-70-es évek Ausztriáját sírja vissza, de nem a Bruno Kreisky akkori kancellár által megteremtett szociális és szocialista jólétet, hanem a migránsok nélküli országot, tradíciókkal, havasi gyopárral, sörsátrakkal. Kickl amúgy nem szereti a sört, nem tagja e szélsőséges világban kardvívással, régi német dalokkal élénkített diákszövetségeknek, nem barátságot kér, hanem tekintélyt követel. Az FPÖ-nél is radikálisabb identitárius mozgalommal rokonszenvez. Az egykor filozófiát tanult aszkéta a magyar miniszterelnök illiberális demokráciáját élteti, Orbánnal együtt szervezte a Patrióták Európáért európai parlamenti frakciót. Ő is orosz oldalon áll az ukránok elleni háborúban, de a semlegességet azért helyesli, hogy ne kerüljön Ausztria túl közel a NATO-hoz, s őrizze viszonylagos függetlenségét az Európai Unióban. A kampány középpontjában nem túl nagy meglepetésre a bevándorlás állt.
(Portf., 444, Npsz)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.