A román hatóságok rendkívül megnehezítik a kommunizmus évtizedei alatt elkobzott egyházi, közösségi és magánjavak visszaszolgáltatását. A romániai egyházak által visszaigényelt 7568 ingatlan közül a kormány által felállított Különleges Restitúciós Bizottság (KRB) mind ez ideig csak 574 esetben hozott pozitív döntést.
Nehézkes az egyházi restitúció menete Romániában
Még elkeserítőbb a helyzet a négy történelmi magyar egyház esetében, a ’90-es években ugyanis különböző kormányhatározatok által visszaszolgáltatott 33 épület közül csupán 20-at vehettek birtokba. A KRB újabb 340 épületet juttatott vissza papíron a magyar egyházaknak, de a tulajdonképpeni restitúció nagyon kevés esetben történt meg.
Románia megrovásban részesült diszkriminatív választási törvénye miatt is, mely megakadályozta számos nemzeti kisebbségi csoportosulás – többek között a Magyar Polgári Szövetség (MPSZ) – indulását a tavaly nyári helyi választásokon. „Például az MPSZ-nek 15 megyéből és Bukarestből összegyűjtött 25 ezres támogatói listát kellett leadnia ahhoz, hogy jelöltjei indulhassanak a helyhatósági választásokon. Mindeközben a romániai magyarság másik képviseleti szervezete, az RMDSZ úgy indíthat jelölteket a helyhatósági és parlamenti választásokon, hogy nem kell tagjainak számát bizonyítania” – ál-lapítja meg az amerikai külügyi jelentés.
A csángó gyerekek magyar nyelvű oktatása elé gördített akadályoknak is tág teret biztosít a washingtoni jelentés. „Egyes – archaikus magyar nyelvet használó – moldvai római katolikus közösségek számára a hatóságok nem tették lehetővé, hogy az ide vonatkozó kormányhatározat értelmében kérésre magyarul tanulhassanak. E közösségek a 2002– 2003-as tanévben felállítottak két magyar tannyelvű iskolát, előbb Pusztinán és Klézsán, majd ezt kiterjesztették kilenc településre, ahol összesen 450 gyermek tanulhat magyarul. Továbbá, egyelőre nem tudták megoldani az anyanyelvű misézést a (Iasi) Római Katolikus Püspökség ellenkezése miatt.”
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.