Mutyis bajok

<p>Egyre több a botrány &ndash; nem mintha éppen most lenne belőlük nagy választék, egyszerűen csak most jönnek elő régebbi és újabb ügyek, itt egy félmilliós, ott meg egy harmincmilliós biznisz, haverok zsebébe, csókosok számlájára. És továbbra is következmények nélkül.</p>

A mutyi eszméletlenül ártalmas dolog. Nemrég a novemberi események kerek évfordulója kapcsán fordultam meg néhány iskolában, s függetlenül attól, középiskolások vagy egyetemisták voltak-e a vitapartnerek, a munkanélküliség mellett a közpénzek lenyúlását tartották a bársonyos legfontosabb következményének. S ez nagy baj. Nem lehet eléggé hangsúlyozni: nagyon nagy baj.

Igen, sokan és sokszor értekeztünk a szabad piaci versenyről, és egyebek mellett arról, hogy gazdaggá válni önmagában nem bűn. De ha a mutyizás kerül szóba, s vele együtt az ország leggazdagabb rétegének domináns része, akkor nagyon gyorsan mondjuk ki azt is: a mutyi nem a szabad piacgazdaság ismérve. Ugyanolyan torz és deformáló hatású, mint a pártállam tervszerű gazdálkodása. A különbség csak abban rejlik, hogy míg a pártállamban ennek áruhiány volt a következménye, de a polgár legalább azt hitte, van pénze, most dömpingszerűen nyomul ránk a fogyasztási cikkek sora, s ha valaki nélkülözik, az nem az áruhiány, hanem a pénzhiány. Ettől viszont még mindig deformált közegről beszélünk. A mutyi nem szabad piac, a mutyiban ugyanis jókor, jó helyen, jó hátszéllel kell rendelkezni, és ennek semmi köze a termék vagy szolgáltatás minőségéhez, árához. A szabad versenyben az összehasonlítható minőségben a kisebb ár, az összehasonlítható árnál pedig a magasabb minőség dönt. E két ismérv bármelyikét is felfedezheti a tisztelt adófizető a pöstyéni CT-tenderben, az utak sózásában, az autódíj tenderében? És sok más közbeszerzésben, amelynek, ugye, az a célja, hogy minél olcsóbban vásároljon a „köz”, de a végeredmény majdnem mindig a pofátlan drágítás...

Sajnos, a mindennapi, gyakorlati politika mint mesterség a 21. század elejére az újraelosztás fölötti ellenőrzés gyakorlatára degradálódott. Magyarán: a közpénzek fölötti kontrollra, amelynek a végső célja a haszonszerzés. Ne csodálkozzunk hát, hogy az ebben a közegben szocializálódó nemzedékeknek a rendszerváltásról nem a szólás szabadsága, nem a személyi szabadság, nem a schengeni határ jut eszébe, hanem a közpénzekkel folytatott disznólkodás lehetősége vegyítve a felismeréssel, hogy apámnak vagy nekem reményem sincs munkahelyet találni. Már a privatizáció során tudtuk, hogy baj lesz, nem azért, mert a magánosítás folyamata igazságtalan volt. Igazságosan nem lehet nagy vagyonok tulajdonviszonyait átrendezni. De mégsem az volt a cél, hogy a létező vagyon aktívumait a privatizőr lenyúlja. Ha azokat az aktívumokat ma nem a Kajmán-szigeteken vagy offshore paradicsomokban tárolná saját hasznára, hanem újraforgatná a gazdaságban munkahelyeket teremtve, közjót szolgálva (és, uram bocsá, könnyen jutva a pénzhez, vállalja is a kockázatot a vállalkozásban), akkor Mečiar egykori nevetséges szlogenje a Tátra alatt elterülő Svájcról még valósággá is válhatott volna. A tőketeremtő réteg viszont jachtba, kajmán bankba, gyémántba fektetett, és az a pénz most nagyon hiányzik. Csak azt csodálom, hogy 20 év mutyi után még mindig van mit lenyúlni, de hát az adót csak befizetjük, a járulékokat is, aztán olyan szolgáltatásokat kapunk érte, amilyenért egy autószervizben kivernénk a dilit.

S valamilyen értékekről, világnézeti vitákról, a közjó általánosan elfogadott normáiról még nem is beszélgettünk, csak a pénzről. S most valaki azon csodálkozik, hogy ifjaink szélsőségekbe menekülnek, mindegy, hogy iszlámállami vagy csak jobbikos kiszerelésben, pedig nincs mit csodálnunk. Mutyizgatva saját szabadságunkat áldozzuk föl, a kérdés csak az, milyen gyorsan.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?