Múlt időben

<p>Az Alkotmánybíróság Čentéš&ndash;Gašparovič-ügyben hozott döntéséről az a régi szovjet vicc jut az ember eszébe, amikor a vevő panaszkodik a trafikosnak, hogy egyetlen betű sincs az újságban, csak üres oldalak. Zacsem bukvy, vszjo jaszno &ndash; vagyis minek a betűk, minden világos. Hát akkor inkább beszéljünk arról a butaságról és képmutatásról, amit a felszínre hozott az ügy.</p>

Ivan Gašparovič június óta nem államfő, és hihetetlen, hogy micsoda fejlődésen ment keresztül azóta. Fél év nyugdíjban, és alkotmányjogi szakértő lett belőle, és akkora szakértelemre tett szert valahonnan, hogy magabiztosan kijelenti: az Alkotmánybíróság szenátusa nem volt kompetens döntést hozni az ügyemben. A szakértő Gašparovič azt is tudja, hogy „az Alkotmánybíróság nem az alkotmány és a törvények szellemében hozta meg döntését, hanem kimondottan politikai döntést hozott”. Világos, már nem azt a magát nevetségessé tevő öregurat látjuk, aki államfőként az egész országot elszórakoztatta. Aki eredeti foglalkozása szerint jogászdoktor, mégis a következő kijelentésre ragadtatta magát: „Nem értek egyet azokkal, akik azt mondják, hogy ez a törvény alkotmánysértő. Az alkotmány két fejezetét sérti, nem az egész alkotmányt”. Ha pár hónap alatt ekkora intellektuális fejlődésen képes átesni egy volt államfő, akkor mindenki számára van remény.

Robert Fico a döntésről azt mondta, nincs semmi, amiben a Smer vagy ő hibázott volna. Holott 2011-ben ő biztatta Gašparovičot, hogy ne nevezze ki azt a főügyészt, akit nyilvános szavazáson választanak meg a parlamenti képviselők. Állítólag ha Čentéšt titkos szavazáson választották volna meg, ő lett volna az első, aki gratulál és kezet fog vele, „mert tisztességes ember, efelől semmi kétség”. Amikor Čentéšt titkos szavazáson megválasztották, nem gratulált neki, hanem Gašparovič mellé állt, és helyeselte tétlenségét, „mert az államfő eljárása teljesen legitim”. Támogatta a végső döntését is, Čentéš kinevezésének elutasítását, és kijelentette, hogy az összhangban van az alkotmánnyal. Ha az sem hiba, hogy egy politikus arra biztatja az államfőt, hogy alkotmánysértést kövessen el, akkor Fico valóban nem hibázott.

Miután Čentéš helyett Jozef Čižnárt választotta főügyésszé a Smer, Robert Kaliňák azzal védte a párt eljárását, hogy a főügyészségnek már két éve csak megbízott vezetője volt, „és nem bírom elképzelni, mi lenne ott, ha nem választjuk meg Čižnárt”. Azok, akik nem vesztették el emlékezőtehetségüket, el tudják képzelni: Dobroslav Trnka lenne ott, akit a Smer a legjobb jelöltnek tartott a posztra. Akik arra figyelmeztettek, hogy ez lenne az igazi katasztrófa, azoknak a Smer csak azt válaszolta, Trnka tökéletes főügyész. Ha Kaliňák most azt mondja, micsoda szörnyű helyzet volt, akkor arról beszél, amit a Smer oly vehemensen készített elő és szorgalmazott.

Murphy törvénye természetesen most is igaz. Nemcsak a kormányzati korrupcióról beszélnek mindig múlt időben, hanem a pártok helytelen döntéseiről is.

A szerző a Trend hetilap politikai kommentátora

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?