Moszkva nem zárja ki atomfegyver bevetését

Az orosz katonai doktrína nem zárja ki atomfegyver bevetését a feltartóztatás eszközeként – jelentette ki Szergej Kiszljak orosz külügyminiszter-helyettes kedden Moszkvában.

Az orosz védelmi miniszter a hónap elején jelentette be, hogy új katonai doktrínája értelmében Oroszország megelőző csapást

Az orosz katonai doktrína nem zárja ki atomfegyver bevetését a feltartóztatás eszközeként – jelentette ki Szergej Kiszljak orosz külügyminiszter-helyettes kedden Moszkvában.

Az orosz védelmi miniszter a hónap elején jelentette be, hogy új katonai doktrínája értelmében Oroszország megelőző csapást mérhet saját és szövetségesei védelmében. A védelmi minisztérium hivatalos lapjában, a Krasznaja Zvezdában is közölt úgynevezett nyitott katonai doktrínában az szerepel: Oroszország felülvizsgálja katonai tervezését és haderejének felépítését, sőt nukleáris stratégiáját, ha a NATO katonai szövetség marad, amely megőrzi mai támadó jellegű katonai doktrínáját.

Az Ivanov-doktrínának is nevezett dokumentumot – a doktrína kidolgozását a védelmi miniszter irányította – Vlagyimir Putyin is jóváhagyta. Az orosz elnök leszögezte, hogy minden viszály megoldásában a nemzetközi jognak abszolút elsőbbsége van, de ha a nemzetközi gyakorlatban ennek az elvnek az alkalmazása megerősödik, akkor Oroszország sem mond le arról.

A nemzetközi közvéleményt megdöbbentő új orosz katonai doktrína értelmezésével kapcsolatban a bejelentés óta szinte naponta nyilatkoznak a külügyi és a védelmi tárca vezetői. Ivanov hétfőn megerősítette: Oroszországnak nincs szándékában lemondani a megelőző katonai csapásmérés jogáról. A védelmi miniszter korábban arról is beszélt, hogy az atomfegyvereket kizárólag politikai elrettentő erőnek tekinti Moszkva, nem harctéri fegyvernek. A megelőző csapás hagyományos fegyverek bevetését jelentheti – szögezte le.

Kiszljak kedden elsőként beszélt az atomfegyver alkalmazásáról, méghozzá az új katonai doktrínával összefüggésben.

A külügyminiszter-helyettes szerint ma nincs Oroszország ellen irányuló, létét fenyegető külső veszély. A nukleáris ütőerő mint a feltartóztatás eszköze azonban azt jelenti – mondta -, hogy agresszió esetén, ha egyéb fegyverekkel nagy tömegben támadnának az országra, akkor az agresszor ellen atomfegyver vethető be.

Hozzátette, hogy az atomfegyver bevetése, illetve az ezzel kapcsolatos doktrinális alapvetés ma elméleti kérdés.

A külügyminiszter-helyettes szerint jelenleg más jellegű fenyegetésekkel, elsősorban a terrorizmussal, az agresszív fundamentalizmussal és az etnikai türelmetlenséggel kell számolni – adta hírül az mtv.hu.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?