Minisztercserék

<p>Bukás utáni kényszermozgás &ndash; akár így is értékelhetnénk Robert Fico kormányátalakítási terveit, ha nem sejtenénk, hogy egy hosszabb ideje előkészített lépésről van szó, amelyre akkor is sor került volna, ha a miniszterelnök nyeri az államfőválasztást.</p>

Sőt, akkor lett volna igazán értelme: egy új politikus kapott volna kormányalakítási megbízatást – valószínűleg Robert Kaliňák –, s ő új emberként új embereket hozhatott volna a kabinetbe.

A tervek feltételezhetően már korábban elkészültek, valószínűleg az érintetteket – beleértve az utódokat is – felkészítették már, így a ceremóniának a régi hoppmesterrel is le kell zajlania. Ami egyébként még jól is jöhet Ficónak és a Smernek. A kormányátalakítás egyrészt elvonja a figyelmet az elnökválasztási fiaskóról, egyben restartolási lehetőséget ad: a kormánypártnak és támogatottságának. És újabb reményeket kelthet a Smer választótáborában, vezetőjét pedig aktív, cselekvő politikusként láttatja.

Ha Fico valóban kicseréli néhány miniszterét a kormányzás félidejében – ugye ez is jó indok, erre is ráfogható a váltás –, komoly újító lépést foganatosít. A korábbi kormányok történetét vizsgálva ugyanis ilyen cseréket nem láttunk, a miniszterek főként azért mentek, mert valamilyen botrány után dobni kellett őket. Olyan eddig nem volt, hogy a miniszterelnök két-három tárcavezetőt munkahatékonysági okokból kicserélt volna a félidőben. Ebből a szempontból hasznos precedenst teremthet Fico – függetlenül attól, milyen minőségi váltást hoznak a cserék és mi volt a valódi kiváltó ok –, ugyanis a következő kormányoknál is előjön majd ez a lépés példaként. Azt persze hozzá kell tenni, hogy a Smer elnöke lényegesen könnyebb helyzetben van, mint elődei voltak: egy koalíciós kormányban sokkal nehezebb az alulteljesítő minisztereket lecserélni – pláne, ha nem a miniszterelnök pártjából vannak.

Persze lehet, hogy Fico a vártnál is nagyobb meglepetést tartogat számunkra. A napokban az is felmerült, visszaadja megbízatását, hogy új kabinetet alakíthasson. Ez gyakorlatilag ugyanazt jelentené, mintha csak pár miniszterét lecseréli, ám egy praktikus szempontból mégis jól jöhet a kormányfőnek: az adósságplafonról szóló törvény megkötései ugyanis 2016-ig nem vonatkoznának az új kabinetre. Komolyabb költségvetési és gazdaságpolitikai változtatások nélkül a kormány hamarosan bele fog ütközni a plafonba, viszont a törvény szerint ha új kormány jön, két évig mentességet kap a szigorú feltételek alól. Ha Fico látszatmegoldásként visszaadná megbízatását és újat kérne, azzal egyértelműen káros precedenst teremtene. Bízzunk benne, hogy marad a minisztercseréknél.
 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?