Minimálbér és vidéke

Második nekifutásra sem sikerült megállapodnia az érdekegyeztető tanácsnak arról, mennyivel emeljék a jelenleg 4920 koronás minimálbért. Most a kormányra hárul a feladat, hogy elfogadható összeget javasoljon.

Második nekifutásra sem sikerült megállapodnia az érdekegyeztető tanácsnak arról, mennyivel emeljék a jelenleg 4920 koronás minimálbért. Most a kormányra hárul a feladat, hogy elfogadható összeget javasoljon. Tény, az e téren alkalmazott és ajánlott EU-s gyakorlathoz képest még akkor is lenne pótolnivalónk, ha a tárgyaló felek elfogadják a szakszervezetek követelését. Ha ugyanis a háromoldalú érdekegyeztető tanács rábólint a szakszervezetek által javasolt 1270 koronás emelésre, a szlovákiai minimálbér az átlagbér 50 százalékának felelne meg. Az uniós ajánlás szerint viszont a minimálbérnek az átlagbér 60 százalékát kellene kitennie. Ha a munkáltatók javaslatát fogadják el (maximum 600 koronás emelés), az említett arány a munkavállalók szempontjából természetesen még kedvezőtlenebb lenne.

Sok szó esik a minimálbér összege és a munkanélküliségi ráta összefüggéseiről. Tény, hogy a minimálbér emelése a kis- és középvállalkozókra egyéb terheket is ró. Automatikusan több járulékot kell fizetniük a társadalombiztosítási alapokba. Az így keletkező többletköltségek ellensúlyozására sok munkáltató nyúlna az egyik legkézenfekvőbb megoldáshoz, a létszámcsökkentéshez. Gondot okozhat a nagyobb minimálbér a pályakezdők alkalmazásában is. Akkor, amikor egyébként is naponta szembesülünk az elszomorító ténnyel, hogy az iskolákból kikerülő szakmunkások, technikusok stb. zöme huzamosan segélyből kénytelen élni. Abban meg kétségtelenül sok az igazság, hogy az önhibájukon kívül ilyen „pályakezdésre” ítéltetettekből nehezen válik olyan munkaerő, amellyel nyugodtan vállalhatók az uniós versenykihívások.

Munkanélküliség idején a szakszervezetek követelése könnyűszerrel lesöpörhető az asztalról. Akár azzal a kézenfekvő munkáltatói ellenérvvel, hogy csak annyi adható, amennyit a gazdaság produkál. Az ilyen ellenvetés akár találónak is tűnhet, ha nem kívánkozna ide a kérdés: a munkáltatók mindent megtesznek a hatékonyabb termelésért? És vajon az ország foglalkoztatáspolitikájáért felelősök kihasználják az összes lehetőséget a vállalkozói környezet javítására? A minimálbér emelésén kívül tucatnyi tényező gátolja nálunk a fejlesztést, így a hatékonyság növelését is. A munkavállaló számára azonban az a fő kérdés, hogy a havi fizetésből tudja-e fedezni maga és családja elengedhetetlen kiadásait. Az életszínvonal kívánatos emelkedésére gyakorolt hatásán kívül még egy szempont, amely a minimálbérek nagyobb arányú emelése mellett szól: a munkavállalásra ösztönző ereje. Ahol ilyen nagy a munkanélküliség, ott ez sem elhanyagolható szempont.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?