Merész adóreform – majd megreformálják

A kis lépések hetét éltük: több olyan kérdésben született előrehaladás, amely egyszer alapvetően változtatja meg a hazai életkörülményeket.
A kormány jóváhagyta és a parlament elé terjesztette az adóreformot.

A kis lépések hetét éltük: több olyan kérdésben született előrehaladás, amely egyszer alapvetően változtatja meg a hazai életkörülményeket.

A kormány jóváhagyta és a parlament elé terjesztette az adóreformot. Ezzel kapcsolatban hosszasan sorolhatnánk a kérdőjeleket, de azért el kell ismernünk, hogy lenyűgöző a rendszer átfaragása és egyszerűsítése. Aki eddig azt kifogásolta, hogy a szlovákiai kormánypolitikusok sok fennkölt beszéd után rendre visszahőkölnek a tettektől, ezúttal elégedett lehet. A nagy ugrásra jó bizonyíték, hogy a cseh kormányfő szakmai fórumokon hetek óta mást sem tesz, mint igyekszik megvédeni a Prága által előnyben részesített fontolva ha-ladást. A heti sajtó csak úgy hemzsegett az új adórendszer hatásait elemző cikkektől. Ezek alapján úgy tűnik, hogy a jövedelemadó-változás az átlagember számára nem jelent könnyebbséget, a hozzáadott-érték-adó emelése viszont többletterheket ró rá. Az viszont biztos, hogy a 30 ezer koronás fizetésűek jól járnak a változással. Többeket érdekelhet viszont, hogy hasonló helyzetben lesznek a cégek, amelyek így növelik a termelésüket és több munkahelyet teremtenek. Ezenkívül a rendszer jelentősen egyszerűsödik és csökken az adócsalások aránya.

Mindezek mellett látnunk kell azt is, hogy a kormány adóreformmal kapcsolatos döntése könnyen teljesen ellehetetlenítheti a másik idei nagy lépést, az új nyugdíjrendszer kiépítését. Ha ugyanis az önkéntes nyugdíjpénztárakba történő befizetésekhez nem kötődik semmiféle adókedvezmény, akkor azzal csökevényessé válik a harmadik pillér. Eközben pedig egyre több jel utal arra, hogy a kötelező nyugdíjpénztárak alkotta második pillér is az átlagember számára bizonytalan jövőt jelent majd, így csak a fiatalok lépnek be, akik számára nem lesz választási lehetőség. Eszerint mindenki másnak marad a maihoz hasonló, kissé megreformált első pillér, ami viszont a tavaly ősszel megcsillogtatott perspektívához képest nagy csalódást jelentene. Ľudovít Kaník szociális ügyi miniszter egyelőre hallgat, pedig kíváncsiak lennénk a véleményére. Az új adórendszerrel kapcsolatban tehát bőven van mit kifogásolnunk, de mégiscsak más lesz az új modellt javítgatni, mint jövőre is kétszáz új módosítást ragasztgatni az eddigi törvény szövegébe.

A héten komollyá vált az euró hazai bevezetésének témája is, mert végre a két erre hivatott intézmény, a pénzügyminisztérium és a jegybank kezdett beszélgetni róla. Figyeljük meg, hogy bár mindenki kitartóan a lehető leggyorsabb belépését szorgalmazza, a dátumok azért egyre csúsznak; az elején 2007-et hallottunk, most már viszont 2010-ig minden előfordulhat. Igaz az is, hogy még nem mondták, ehhez milyen további megszorítások várnak ránk, ez is egy érdekes momentuma lesz az életünknek. Mivel sokan körülöttünk az euró bevezetését (vagy általában az uniós belépést) azzal azonosítják, hogy az árak is a nyugat-európai szintre emelkednek, hangsúlyozzuk, hogy ez nem lesz így. Nincs ilyen összefüggés, az árak csak a hazai vásárlóerő mértékében fognak emelkedni – igaz sokan már most is úgy vélekednek, hogy az áremelkedés már bőven túllépte a vásárlóerő lehetőségeit. Az euró bevezetése ilyen szempontból egyetlen direkt megkötést jelentene: az ország elvesztené makrogazdasági szuverenitását, így a fontos makrogazdasági paraméterek alakulására csak az unióban megegyezett eszközökkel hathatna.

Ebben a tekintetben főként az infláció érint bennünket, hiszen ki örül annak, ha a keresete és a megtakarított pénze évente, mondjuk, tíz százalékot veszít az értékéből. Májusban az infláció a tavalyi békeidőt idézte, az árak mindössze egytized százalékkal voltak magasabbak, mint áprilisban (a cigaretta, úgy látszik, keveset nyom a fogyasztói kosárban). A kormány miatt ennek vége, már éppen javában benne vagyunk az újabb sokkban. A héten fontosnak tartották közölni, hogy a központi áremelések már csak idén és jövőre várhatók. Ha ezeket túléljük, akkor már nyugtunk lesz. Ez nem is lehet másként, hiszen az euró bevezetésének egyik feltétele az alacsony infláció, amely egyébként a be-lépés után is fennmarad.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?