Menetrendetlenség

Az állam autóbusz-közlekedési reformjáról az egyik gyermekkori játszótársam jut eszembe.
Jancsi az egyik karácsonyra gyönyörű, távirányítós játékautóbuszt kapott a szüleitől. Mivel épp vendégeik voltak, az ötéves gyereket becsukták a szomszéd szobába, hogy játsszon az új szerzeményével.

Az állam autóbusz-közlekedési reformjáról az egyik gyermekkori játszótársam jut eszembe.

Jancsi az egyik karácsonyra gyönyörű, távirányítós játékautóbuszt kapott a szüleitől. Mivel épp vendégeik voltak, az ötéves gyereket becsukták a szomszéd szobába, hogy játsszon az új szerzeményével. Két dologról feledkeztek meg csupán: elmagyarázni a gyereknek, hogyan működik a játék, és arról, hogy nincs benne elem. Jancsi egy ideig tologatta az autóbuszt, majd mérgében egész egyszerűen szétverte a falon...

Nagyjából hasonló a helyzet a hazai autóbusz-közlekedésben is. Az ágazat reformja önmagában nem rossz ötlet, magával a végrehajtásával azonban a busztársaságok és a megyei önkormányzatok sincsenek megelégedve. A társaságok magánosítása mellett a legfontosabb lépés az volt, hogy a helyközi közlekedés finanszírozása az év elejétől a megyei önkormányzatok hatáskörébe került. Mindezt az állam azzal magyarázza, hogy a megyék jobban ismerik a saját szükségleteiket, így nekik kellene eldönteniük, mely járatok fontosak számukra. Mindez persze igaz, ám az állam ezúttal is először a hatásköröket ruházta át az önkormányzatokra, és csak most dolgoznak a működéshez szükséges törvényeken. Emiatt az önkormányzatok máig nem tudják, mit is kezdjenek a hirtelen rájuk szakadt hatáskörökkel. Továbbra is bizonytalan, hogyan oldják meg a szociális kedvezmények körüli problémákat és a megyék közötti közlekedést.

A megyei képviselők pedig már a közelgő választásokra gondolnak, így nem szívesen hoznak olyan népszerűtlen intézkedéseket, mint a járatcsökkentés vagy a kedvezmények lefaragása. Az idő ugyanakkor sürget, hiszen az állam egy-két éven belül meg kíván válni az autóbusz-közlekedési vállalatok maradék tulajdonrészeitől is, amiért akár 2,5 milliárd koronát is kaphat. Egyelőre úgy néz ki, ezeket a vagyonrészeket a jelenlegi tulajdonosok vásárolják meg. Ha azonban az elkövetkező időszakban nem sikerül tisztázni a helyközi közlekedésben kialakult bonyolult helyzetet, csak kevés cég szánja el magát arra, hogy a bizonytalanba fektessen százmilliókat.

Ezért ha a kormány a legtöbbet szeretné kihozni a magánosításból, fel kellene hagynia azzal, hogy minden felelősséget a megyékre hárít, és gyorsan tisztáznia kellene, hogyan is oldják meg az ágazat finanszírozását.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?