Megalakult az új parlament Szlovákiában

Kedden megalakult Szlovákia új parlamentje, a Szlovák Köztársaság nemzeti tanácsa, melyben a kormányt alakító négy pártnak mindössze két fős többsége van a három ellenzéki párttal szemben.

Kedden megalakult Szlovákia új parlamentje, a Szlovák Köztársaság nemzeti tanácsa, melyben a kormányt alakító négy pártnak mindössze két fős többsége van a három ellenzéki párttal szemben.

A szeptember 20-21-én megtartott képviselőválasztás eredményei nyomán a 150 tagú törvényhozásban a kormánypártoknak 78, az ellenzéknek 72 mandátuma van.

A kormánykoalíció tagjai közül a Mikulás Dzurinda vezette Szlovák Demokratikus és Keresztény Unió (SDKÚ) 28, a Magyar Koalíció Pártja 20, a Kereszténydemokrata Mozgalom (KDH) 15, az Új Polgárok Szövetsége (ANO) szintén 15 mandátummal bír.

A legtöbb, 36 képviselő a partner híján kormányt alakítani nem tudó Vladimír Meciar vezette Demokratikus Szlovákiáért Mozgalom - Néppárt (HZDS-LS) frakciójában ül. A Robert Fico nevével jegyzett másik ellenzéki párt, a SMER (Irány) 25 mandátumot tudhat a magáénak, és 11 képviselőt ültethetett a parlamentbe a negyven éven át egypártrendszerben uralkodó Szlovákia Komunista Pártja (KSS), amelyik a 13 évvel korábbi rendszerváltás után tért vissza.

Az ortodox kommunisták visszatérése nagy meglepetés volt. Kevésbé volt meglepetés az, hogy jogutódjuk, az eddigi kormányhoz tartozó Demokratikus Baloldal Pártja (SDL) meg sem közelítette az bejutás 5 százalékos küszöbét és kimaradt egy másik, eddig szintén kormányzó baloldali erő, a Polgári Egyetértés Pártja (SOP). Kimaradt ugyanakkor az új parlamentből a két szélsőségesen magyarellenes, de egymással harcban álló szlovák nacionalista erő, az Anna Malíková nevével jegyzett Szlovák Nemzeti Párt (SNS) és a Ján Slota alapította "ellenerő", a Valódi Szlovák Nemzeti Párt (PSNS).

Elemzők szerint az SDL és a SOP látványos bukása a kormánykoalíció munkáját teszi majd kiegyensúlyozottabbá az eddiginél, hiszen a két baloldali párt a most letelt ciklusban gáncsoskodó magatartásával nehezítette a kormányprogram végrehajtását. Megfigyelők és a parlamenti pártok szerint a törvényhozás munkáját a két nacionalista párt távolléte mindenképpen nyugodtabbá és békésebbé teszi majd. Igaz, az ellenzéki padsorokban olyan ellenfelek ülnek, mint a sok év után ismét honatyává választott Vladimír Meciar, vagy az igen ambiciózus Robert Fico.

A várakozásoknak megfelelően a parlament elnökévé a kereszténydemokrata Pavol Hrusovskyt, első alelnökévé Bugár Bélát, az MKP elnökét választották; az előző időszakban mindketten alelnökök voltak. Rajtuk kívül Zuzana Martináková (SDKÚ) és Pavol Rusko (ANO) személyében a másik két kormánypárt is alelnöki posztot kapott. A negyedik alelnököt, Viliam Veteskát az ellenzéki HZDS-LS jelölte.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?