Megadóztatnák a borravalót

Az osztrák pénzügyminisztérium tervet dolgozott ki a borravaló megadóztatására és egységesítésére - adta hírül tegnap az osztrák média Alfred Finz pénzügyminisztériumi államtitkárra hivatkozva.

Az osztrák pénzügyminisztérium tervet dolgozott ki a borravaló megadóztatására és egységesítésére - adta hírül tegnap az osztrák média Alfred Finz pénzügyminisztériumi államtitkárra hivatkozva.
A néppárti politikus a Népszabadság beszámolója szerint bejelentette: minisztériuma február közepén hozza nyilvánosságra a terv részleteit. Sajtóértesülések szerint a pénzügyi tárca átalányadót vetne ki a borravalós szakmák művelőire, nemcsak a pincérekre, de a fodrászokra, kozmetikusokra, taxisofőrökre is. Ezzel együtt egységesítenék a tartományok eddigi, egymástól eltérő adóelőírásait is.

Az osztrák pénzügyminisztérium államtitkára hétvégi nyilatkozatában emlékeztetett arra, hogy Ausztriában eddig is terhelte adó a borravalót - elméletileg. Az önkéntes bevalláson alapuló rendszer azonban - amely évi 730 euróig biztosított adómentességet -, ahogy máshol, úgy Ausztriában sem működik - tette hozzá a lap. A szaktárca most azt reméli, hogy az új adóztatási módszer, és az átalányadó ösztönzően alacsony, tíz százalék alatti adókulcsa révén végre sikerül behajtani a közterhet a borravalóként kapott jövedelmek után is, évi több tízmillió euróval gazdagítva ezzel az osztrák költségvetést.

A borravaló megadóztatásáról Ausztriában még tavaly novemberben robbant ki vita. A pénzügyminisztérium akkor vetette fel először a borravaló eddiginél szigorúbb megadóztatásának ötletét. A vendéglátó-ipari szakszervezet azonnal tiltakozott, hivatkozva arra, hogy az ágazatban dolgozó 159 ezer ember átlagfizetése 1420 euró, 33 százalékkal alacsonyabb a 2000 euró feletti - mintegy 500 ezer forintos - országos átlagnál.

Közzétették azt is, hogy egy képzett éttermi szakember a kollektív szerződések szerint pincérként csak havi 1022 euró (mintegy 250 ezer forintot), főpincérként pedig 1212,50 euró bruttó bérre számíthat. Mint rámutattak: a szállodaiparban és a vendéglátásban foglalkoztatottak negyede-harmada kap borravalót, és azt különféle módon osztja meg munkatársaival. Az új teher a szakszervezet szerint a csúcsszezonban munkaerőhiánnyal küszködő szakmában béremelési kötelezettséget vonna maga után, s ez sok, rossz helyzetben lévő vendéglátó-ipari egység számára a csődöt jelentené. Jobb lenne tehát a német példa

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?