Lubitz-szindróma

<p>Németországban több tízezren dolgoznak a munkaadó elől eltitkolt depresszióban szenvedve, tavaly 3 millióan gyógyszerezték magukat azért, hogy teljesíteni tudjanak a munkahelyükön.</p>

MTI–HÁTTÉR

Az Alpokban lezuhant német repülőgép másodpilótáját a hatóságok eddigi ismeretei szerint a pilótaengedély megszerzése előtt hosszabb ideig öngyilkossági hajlam miatt kezelték. Amikor már pilótaként dolgozott, több idegorvos és pszichiáter is kezelte, súlyos depresszióban szenvedett és úgynevezett erős túlterhelési szindrómája volt. Munkaadója, a Germanwings légitársaság minderről nem tudott.

A Die Welt beszámolója szerint Németországban egyáltalán nem ritka a pszichés betegségek titkolása. A lap néhány hónapja végzett kutatása szerint több tízezer munkavállaló rejti el depresszióját, szorongásos zavarát vagy más lelki betegségét főnöke előtt. A legtöbben nem olyan típusú munkát végeznek, amelyben a pszichikai instabilitás veszélyt jelenthet másokra (pl. nem buszsofőrök, mozdonyvezetők, orvosok vagy pilóták). Döntő többségük azért nem számol be panaszairól, mert aggódik a karrierje miatt. Németországban ugyanis súlyos veszélybe sodorja munkahelyi előmenetelét, és akár az állását is, aki vállalja, hogy valamilyen lelki betegségben szenved.

Az egyik nagy egészségbiztosító, a Techniker Krankenkasse (TK) kimutatta, hogy nagyságrendnyi különbség van a lelki panaszok kezelésére szolgáló gyógyszerek forgalma és az ilyen megbetegedések miatt betegállományba vonuló munkavállalók száma között. A társaságnál biztosított 3,5 millió munkavállaló közül 2011-ben csak 61 ezren voltak táppénzen pszichés megbetegedés miatt, de 35 millió tablettát írtak fel ilyen betegségekre.

Andreas Lubitz lakásán a lefoglalt iratok között a betegállományba helyezéséről szóló aktuális, a katasztrófa napjára is vonatkozó, összetépett dokumentumok is voltak. Ez a körülmény vitát indított el az orvosi titoktartási kötelezettségről. A konzervatív CDU szerint bizonyos foglalkozások esetében változtatásokra van szükség. Így a pilótáknál be kell vezetni, hogy csak a munkaadó által kijelölt orvos kezelheti őket, és ezeket az orvosokat kötelezni kell, hogy számoljanak be a vizsgálati eredményekről a munkaadónak és a légügyi hivatalnak.

A konzervatív CDU/CSU-val kormányzó szociáldemokraták (SPD) szerint viszont nincs szükség új szabályokra. Az orvos most is megszegheti titoktartási kötelezettséget, ha úgy ítéli meg, hogy páciense állapota veszélyeztethet másokat.

A Der Tagesspiegel című lap a katasztrófa lehetséges szabályozási következményeiről közölt összeállításában kiemelte: egyelőre nem ismert, hogy a másodpilótát az utóbbi időszakban kezelő orvosok – például az, aki kiállította a betegállományba helyezéséről szóló dokumentumot – tudták-e, hogy Lubitz utasszállító gép pilótája.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?