Leszállóágban a korona

Rossz hír a nyáron külföldi kirándulásra készülődőknek, hogy az elmúlt hetekben zuhanórepülésbe kezdett a szlovák korona.

Rossz hír a nyáron külföldi kirándulásra készülődőknek, hogy az elmúlt hetekben zuhanórepülésbe kezdett a szlovák korona. Néhány héttel ezelőtt még arról adtunk hírt, hogy a fizetőeszközünk az európai uniós euróhoz és részben az amerikai dollárhoz viszonyítva is folyamatosan szárnyal, és ez az erősödés nem fog sokáig tartani. Nem is tartott. Míg április első felében 41,5 koronába került egy euró, addig jelenleg – a napi 20, sőt 30 filléres gyengülés eredményeként – már a 44 korona/euró fájdalmas álomhatárt ostromolja az árfolyam.

A fizetőeszközök kurzusának hullámzása megszokott dolog, az viszont már kevésbé, hogy néhány héten belül 5 százalékos értékvesztést regisztráljunk. A valuták mozgásakor meg kell különböztetnünk a külső és a belső tényezőket. A külső erőhatásokat kevésbé tudjuk befolyásolni, esetünkben ide tartozott a cseh korona korábbi erősödése, s e fejlemény a mi fizetőeszközünket is magával húzta. Mára megfordult az irányzat, a spekulánsok elfordultak térségünk valutáitól, s az árfolyamnyereséget bezsebelve új vadászterületekre kalandoznak.

Lássuk most a belső tényezőket, amelyek alakítása Szlovákia aktuális gazdasági és politikai viszonyaitól függ. Szakértők szerint a befektetők kételkednek az ország gazdasági stabilitásában, s e kételkedés árát árfolyamesés formájában fizetjük meg. František Szulényi, a Szlovák Nemzeti Bank illetékes főosztályának vezetője úgy látja, a visszaesés a közelgő szeptemberi parlamenti választásoknak is köszönhető, mivel a megfigyelők szerint a vokscsatából nem a reformer erők fognak kikerülni győztesen. Kedden több mint 30 fillérrel, tegnap csupán délelőtt további, közel 30 fillérrel gyengült a korona az euróhoz viszonyítva.

E legutóbbi kedvezőtlen fejlemény viszont már részben a belpolitikai csatározások következménye. Az egyre jobban vagdalkozó, helyét nem találó Demokratikus Baloldal Pártja (SDĽ) képviselői például kedden hanyag eleganciával bejelentették:

ha a kormány nem fogadja el az európai szociális törvénykönyvet, akkor négy hónappal a választások előtt készek távozni a kormányból, és ennek nyomatékosítására faképnél hagyták a koalíciós tanács ülésének résztvevőit. A baloldalnál már visszatérő motívumnak számító zsarolástól azonban nem a kormánykoalíciós partnerek szeppentek meg, hanem a korona árfolyamát alakító pénzügyi csoportok.

A jelenlegi, egyelőre beláthatatlan ideig tartó árfolyamesés, ami miatt drágább lesz a benzin és a külföldi kirándulás, azonban csak az előszele lehet egy ennél súlyosabb fejleménynek. Most mindössze ízelítőt kapunk abból, hogy milyen árfolyamváltozásra készüljünk fel akkor, ha az őszi választások után szerencsétlen kurzust vesz az ország. A kérdés csak az, hogy ezt a figyelmeztetést megfelelően tudják-e értelmezni a szavazók.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?