Lehallgatási ügy: kik készíthették a titkos lengyel hangfelvételeket?

MTI–HÁTTÉRA lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) és az államügyészség több szálon is nyomoz annak felderítésére, hogy kik szervezhették meg vezető lengyel politikusok és üzletemberek magánbeszélgetéseinek lehallgatását.

MTI–HÁTTÉR

A lengyel belbiztonsági ügynökség (ABW) és az államügyészség több szálon is nyomoz annak felderítésére, hogy kik szervezhették meg vezető lengyel politikusok és üzletemberek magánbeszélgetéseinek lehallgatását. Az egyik szál a kelet-európai titkosszolgálatok részvétele az ügyben – adta hírül a TVN24 lengyel hírtelevízió.

A konkurencia

A közvéleményt élénken foglalkoztató ügyben a keleti nyom mellett vizsgálják azokat a hipotéziseket, amelyek három varsói elit étterem munkatársainak együttműködésére vonatkoznak. Ezekben az éttermekben történhettek a lehallgatások. Feltételezések szerint főleg üzletemberek beszélgetéseit rögzíthették, s a felvételeket eladták a konkurens cégeknek.

Egy másik hipotézis szerint a lehallgatásokat olyan üzletemberek rendelhették meg, akiknek nem tetszik a kormány politikája. További feltételezés, hogy az ügyben szerepük lehet lengyel belbiztonsági szolgálatok elbocsátott munkatársainak és olyan politikusoknak, akik szeretnék megbuktatni Donald Tusk kormányát.

Az oroszok

A kelet-európai, főleg orosz titkosszolgálatok esetleges szerepéről szólva Leszek Miller, az ellenzéki Baloldali Demokratikus Szövetség vezetője arra hívta fel a figyelmet, hogy ez a hipotézis jól jöhet az ABW-nek és a kormánynak egyaránt. A belbiztonság kibújhat a felelősség alól, hogy miért nem képes kideríteni az ügyet, a kormány pedig azt mondhatja, hogy kívülről próbálják megbuktatni, amiért az EU-ban a Moszkvával szembeni kemény fellépést szorgalmazza az energiatárgyalásokon és az ukrán válságban.

Ennek ellentmond az a logikus következtetés, hogy ugyan miért állna érdekében Vlagyimir Putyin orosz elnöknek Tusk kormányát megbuktatva a sokkal élesebben oroszellenes Jaroslaw Kaczynskit hatalomra juttatni? Jelenleg ugyanis Kaczynski pártja a legnépszerűbb, így vélhetően megnyerné az előrehozott választásokat.

A kirúgott titkos ügynökök

Egy másik, Varsóban terjedő verzió szerint a lehallgatás a 2005–2007 között regnáló Kaczynski-kormány idején feloszlatott katonai titkosszolgálat (WSI) egykori munkatársainak bosszúja, amiért a Tusk-kormány ígéretét megszegve nem állított fel vizsgálóbizottságot a WSI megszüntetése ügyében.

A hírtévé újságírói megállapították, hogy az egyik varsói étterem, a Sowa&Barátai igazgatója, Lukasz N. rögzíthette Bartlomiej Sienkiewicz belügyminiszter és Marek Belka jegybankelnök beszélgetését, amelyet elsőként közölt a Wprost hetilap a lehallgatások közül. Lukasz N. ellen azóta a lengyel hatóságok kétrendbeli vádat is emeltek, majd óvadék ellenében szabadon engedték. Ő azonban a hírtelevízió szerint csak a lehallgatásokat szervezte, az anyagot valaki más juttatta el a Wprosthoz. A lap tulajdonosa szerint egy üzletember, kilétét eddig nem hozták nyilvánosságra.

A TVN24 szerint Lukasz N. egy minidiktafont használt a lehallgatásra, míg a Gazeta Wyborcza című lap úgy tudja, hogy „poloskát” tettek abba a hívókészülékbe, amellyel a VIP-teremben ülő jeles vendégek a pincéreket szólították. Bár ezt a termet a kormányőrség a találkozók előtt átkutatja, van lehetőség arra, hogy egy miniatűr felvevőkészüléket becsempésszenek oda az átvizsgálás után.

És megint az oroszok

Az oknyomozó újságírók eljutottak az ukrán Andrij Perszonához, aki a Kononenko nevet is használja, valamint Szergej Pieleszko egykori afganisztáni szovjet veteránhoz. Perszona korábban Pieleszkónak, ő pedig Szemjon Mogiljevicsnek dolgozott. Mogiljevics, aki évekig Magyarországon is élt magyar feleségével, és magyar állampolgárságot is szerzett, többek között fegyver- és kábítószer-kereskedelemmel, nukleáris anyagok forgalmazásával, prostitúcióval, pénzmosással és védelmi zsarolással is foglalkozott. Kapcsolatban állt az oroszországi Szolncevo- bűnszövetkezettel, és érdekeltsége volt az orosz földgáz értékesítésével foglalkozó RoszUkrEnergo cégben is. Mogiljevicset az amerikai FBI is köröztette pénzmosás miatt.

A TVN24 szerint a RoszUkrEnergo cégben a volt szovjet titkosszolgálat, a KGB egykori munkatársai is ott ülnek. Egy nevének elhallgatását kérő forrás azt mondta a lengyel hírtelevíziónak, magától értetődő, hogy Oroszországban az energiaágazatban semmi sem történhet a titkosszolgálatok részvétele nélkül.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?