Küldj SMS-t az orvosodért!

Imádok egy magyar dzsesszénekesnőt, akit azonban kevesen ismernek, mert az éjszakában énekel „csupán”, de ott bravúrosan és nagy sikerrel. Fellépett egyszer egy többfordulós énekversenyen, csak úgy dőlt belőle a nóta, a kis kesze-kusza hangocskák elvesztek mellette.

Imádok egy magyar dzsesszénekesnőt, akit azonban kevesen ismernek, mert az éjszakában énekel „csupán”, de ott bravúrosan és nagy sikerrel. Fellépett egyszer egy többfordulós énekversenyen, csak úgy dőlt belőle a nóta, a kis kesze-kusza hangocskák elvesztek mellette. Féltettem, mert a teljesítményt nem szakmai, hanem társadalmi zsűri értékelte, vagyis olyan, amely nem szakemberekből, hanem közéleti személyiségekből tevődött öszsze. Be is következett, amit sejtettem, mi több, előre láttam: az énekesnőm sehol se végzett, vagyis valahol a futottak még kategóriában kötött ki, el sem jutott a középmezőnyig és a döntőig. Zavart is, hogy benevezett a versenybe. S hogy selyemcukorka hangokkal akart megmérettetni egy olyan tehetség, akiből olyan sugárban árad a dallam, hogy az már sok is, túl sok a tingli-tanglihoz szokott füleknek.

Régóta féltem a tehetséget. Bár azt mondják, az igazi nem kallódik el. Lehet, ha értő szemek vigyázzák. Ám a mai kulturális fogyasztói viszonyok között könnyen megtörténhet, hogy még egy szakmai értékelő bizottság is félretrafál. Van erre is példa. Volt olyan énekverseny, amelynek győztesével kapcsolatban azt mondta a zsűri elnöke – nagytiszteletű színész –, hogy ezt a nevet nagyon meg fogjuk tanulni. Csodálkoztam is, mivel – bár akkor sokan esküdtek rá – egy dalra szóló tehetségre tartottam a hangját, semmi fantáziát nem láttam benne. Na, nem is volt igazán időnk megjegyezni a nevet.

Már a társadalmi zsűrizés sincs ínyemre. Én ugyanis fejet hajtottam az előtt a tehetségboncolgató-kutató értékelés előtt, amellyel a régi Ki mit tud? jól összeszokott szakmai zsűrije ítélte meg a produkciókat. Mondom, a társadalmi zsűrizést is úgy élem meg, mint egy rossz foghúzást, ezt a manapság elterjedt, a reality show-k szintjére degradált értékelést, vagyis a külső megcsináltság és trendiség, valamint a szimpátia-rokonszenv alapon történő kiválasztást komoly megmérettetésben – sztárkereső énekversenyekben – nem tudom mérvadónak elfogadni. Nem csupán a kulturális értékromlás miatt aggódom egy olyan helyzetben, amikor a tehetségkutatást a közönségtetszés és nem a szakma irányítja. Ebben a sztárcsináló világban, amelyben a közönség szava Isten szava (s amelyben például a Szupersztár vigaszágából nem jutnak tovább tehetséges fiatal énekesek), csak egy dologtól félek. Hogy eljön az az idő, amikor reality show-alapú megmérettetésekkel, SMS-es közönségszavazás alapján válogatják majd ki a felsőfokú oktatási intézményekbe jelentkező diákokat is. Mondjuk, gyógyítóinkat, a leendő orvosokat. Minden jöhet!

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?