Küldetésének érzi az iraki rezsim megdöntését

Bagdad azt ígérte, hogy felszámolja tömegpusztító fegyvereit, de nem tette meg. Szaddám Huszein kötelezettséget vállalt az emberi jogok tiszteletben tartására, ám ezt sem tette meg; Irak vállalta az együttműködést az ENSZ-szel, de ebből sem lett semmi – George W.

Bagdad azt ígérte, hogy felszámolja tömegpusztító fegyvereit, de nem tette meg. Szaddám Huszein kötelezettséget vállalt az emberi jogok tiszteletben tartására, ám ezt sem tette meg; Irak vállalta az együttműködést az ENSZ-szel, de ebből sem lett semmi – George W. Bush szeptember 12-én, egy évvel és egy nappal a New York-i és washingtoni terrortámadások után, még a megemlékezések hangulatában, az ENSZ Közgyűlése előtt sorolta a bagdadi vezető „bűnlajstromát”, mielőbbi és főként határozott ellenlépéseket követelve a világszervezettől. Kiválóan időzített és jól felépített beszédében azt fejtegette: a világnak össze kell fognia, mert Szaddám Huszein a békét, a demokráciát, a jogszerűséget veszélyezteti. Irak ügye azonban nyilvánvalóan nem ekkor került – újból – napirendre. A washingtoni kormányzat már hosszú hónapok óta folytatta kampányát a bagdadi vezető ellen, hangsúlyozva ugyan, hogy nincs szó elkerülhetetlen háborúról, ám eközben az amerikai és a világ közvéleményét győzködve a mielőbbi leszámolás szükségességéről. Arról, hogy Szaddám miért is számít ekkora szálkának az amerikai elnök szemében, a vélemények megoszlanak. Akadtak például elemzők, akik a kezdet kezdetén, Bush beiktatásakor már azt fejtegették, hogy az elnök bosszút akar állni apjáért. Mások szintén felidézték idősebb Bush öbölháborús történeteit, ők azonban a fiú „én képes vagyok megcsinálni” típusú bizonyítási vágyát emlegették.

A háború elkerülhetetlennek, Szaddám sorsa megpecsételődni látszik. A Time hírmagazinban Romesh Ratnesar néhány napja ugyan számba vette a háború elkerülhetőségének lehetőségeit, de egyiket sem találta kivitelezhetőnek. A Fehér Ház – azért nem mellékesen a 2004-es elnökválasztásra is gondolva – a jelek szerint eldöntötte, hogy a terrorizmus elleni háborút folytatni kell. Ha Irakban lehet, hát Irakban. Donald Rumsfeld védelmi miniszter azonban elfogadná a békés hatalomváltást is. Szerinte Szaddám és klikkje elkerülheti a felelősségre vonást, ha önként lemond a hatalomról, és száműzetésbe vonul egy másik országba. Több arab ország ugyanis rá akarja venni az iraki vezetőt az önkéntes távozásra. (mh)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?