Közös visegrádi légierő: Gripenek nélkül?

A cseh–szlovák–magyar(–lengyel) közös légvédelem ügye hatással lehet a Gripen vadászgépek bérlésére is. A prágai NATO-csúcstalálkozón Juhász Ferenc magyar honvédelmi miniszter által felvetett ötlet megvalósításának több feltétele is van.

A cseh–szlovák–magyar(–lengyel) közös légvédelem ügye hatással lehet a Gripen vadászgépek bérlésére is. A prágai NATO-csúcstalálkozón Juhász Ferenc magyar honvédelmi miniszter által felvetett ötlet megvalósításának több feltétele is van. Ezek közül a két legfontosabb, hogy az Észak-atlanti Szerződés Szervezete és ezen belül az USA ne gördítsen akadályt az együttműködés elé, illetve a részt vevő országok azonos eszközökkel – mindenekelőtt azonos vadászgépekkel – rendelkezzenek. Az Amerikai Egyesült Államok vélhetően támogatná az elképzelést, ha a négy állam F–16-osokat állítana hadrendjébe. Vagyis vagy szerződést kellene bontani a svédekkel, vagy a Gripenek mellett amerikai vadászgépeket is bérelni. Simicskó István, az Országgyűlés honvédelmi bizottságának alelnöke szerint a Fidesz elhamarkodottnak tartja az elképzelést, és elvárja a minisztertől, hogy mihamarább számoljon be terveiről a szakbizottság előtt. Tisztázza, hogy érintheti-e ez a magyar–svéd vadászgépbérleti szerződést. Szentesi György haditechnikai szakértő szerint a közös légvédelem ügye nem érintheti a bérleti szerződést. Előbb tisztázni kellene például, hogy a NATO egyesített légvédelmi rendszere mellett hogyan oldható meg ez az együttműködés. Az biztosra vehető – ismerve Csehország és Szlovákia gazdasági lehetőségeit –, hogy mindkét állam erejét meghaladja a korszerű vadászgépek megvásárlása. Prága saját gyártmányú L–159-es könnyű, többfeladatú vadászgépeket rendszeresít hadseregében. Pozsonynak valamivel több mint egy tucat MiG–29-ese van, de jelentős korszerűsítést igényelnek. Szentesi szerint egyébként egyik országnak sincs szüksége új harci repülőgépekre, hiszen a NATO európai erőinél 3050 harcászati vadászrepülőgép áll szolgálatban. Deák Ferenc, a Biztonságpolitikai és Honvédelmi Kutatások Központjának tudományos igazgatója szerint nem irreális a közös légvédelem ügye. Ez ugyanis jelentős költségmegtakarítással járna.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?