Középkori árszabályozás

„A középkor nem ért véget, a középkor itt van” – jutnak eszembe a cseh Lucie együttes egyik kultikus dalának sorai a szlovák árszabályozási hivatal legújabb javaslatát olvasva.

„A középkor nem ért véget, a középkor itt van” – jutnak eszembe a cseh Lucie együttes egyik kultikus dalának sorai a szlovák árszabályozási hivatal legújabb javaslatát olvasva. Ha felkeressük a hivatal internetes honlapját, a bevezetőben megtudhatjuk: az intézményt kizárólag azért hozták létre, hogy az állami monopóliummal rendelkező cégek ne dorbézolhassanak kedvük szerint. Magyarul ezt azt jelenti, hogy a hivatalnak a fogyasztók érdekeit kellene képviselnie a nagy állami energiaszolgáltatókkal szemben. Egyelőre azonban úgy tűnik, a hivatal képviselői az „ellenségnek” drukkolnak, amit a hőszolgáltatással kapcsolatos legfrissebb javaslatukkal is igyekeznek alátámasztani.

Az árszabályozási hivatal javaslata szerint július elsejétől az ügyfeleknek büntetést kellene fizetniük, ha felmondanák a szerződést a hőszolgáltatókkal, és saját fűtésre térnének át. Mindez elsősorban azokat a lakóközösségeket érintené, amelyek saját kazánt szerelnének fel. A „fogyasztók érdekeit képviselő” hivatal természetesen nem késik a magyarázattal sem. Ha a szolgáltatók ügyfelei tömegesen mondják fel a szerződéseket, a cégeknek csökken a termelésük, és ezzel együtt az előállítás hatékonysága is. Vagyis az árszabályozási hivatal felismerte azt a régi közgazdasági törvényt, amely szerint csak nagyban éri meg termelni. Ebből azonban már nem azt vonta le, hogy ha csökken a termelés, akkor a hőszolgáltatóknak csökkenteniük kellene az előállítási költségeiket, mint azt minden normális vállalat teszi.

A hőszolgáltatók veszteségeit a volt ügyfelekkel fizettetnék meg. Több ezer koronát kérnének a vezetékek felszámolásáért, és egyéb, a hőszolgáltatók által indokoltnak tekintett kiadásokért. Ha mindez azokra a vallási szektákra emlékeztet, ahonnan nem lehet büntetlenül kilépnünk, akkor nem tévedünk sokat. Abban az esetben ugyanis, ha nem fizetjük ki a szolgáltatóknak a kért összeget, akkor sem mondhatjuk fel velük a szerződést, ha egyébként már önállóan is képesek lennénk fűteni a házunkat. Egész egyszerűen meg kell váltanunk magunkat, mint a középkorban a jobbágyoknak, amikor ott kívánták hagyni a földesurukat. Nem csoda, ha a Szlovák Fogyasztói Szervezetek Szövetsége máris tiltakozott, és a közeljövőben ez ügyben az Európai Bizottságot szeretné felkérni véleményezésre. Érdekes lesz a többi energiaszolgáltató reakciója is, hiszen például a villany- és gázszolgáltatók esetében az árszabályozási hivatal egyelőre nem tervez hasonló intézkedéseket, amivel diszkriminálja őket a hőszolgáltatókkal szemben. Az árszabályozási hivatal eddigi gyakorlatát ismerve azonban ez utóbbiaknak nem kell félniük. Ha minden kötél szakad, legfeljebb számukra is lehetővé teszi a büntetés behajtását. Ami biztos: ha a hivatalon múlik, a fogyasztók semmiképp sem járnak jól.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?