Véget ért George Bush amerikai elnök távol-keleti körútja, amelynek során felkereste Kínát, Japánt, Dél-Koreát és Mongóliát. Bár Európában viszonylag kis érdeklődés övezte a tárgyalássorozatot – valószínűleg a földrajzi távolság miatt –, a világsajtó komoly érdeklődést tanúsított a látogatás iránt.
Közel a Távol-Kelethez
De térjünk vissza Bush látogatásához. Miért éppen Kínát, Japánt, Dél-Koreát és Mongóliát kereste fel? Peking az egyik legfontosabb kereskedelmi partner az USA számára, politikai és stratégiai értelemben már most Kelet-Ázsia hatalma. Ráadásul a jövő évtizedekben minden valószínűség szerint annyira megerősödik, hogy megkerülhetetlen lesz nemcsak a Távol-Keleten, hanem Délkelet-Ázsiában, sőt, Közép-Ázsiában is. A Pekinggel való kapcsolatok tehát a mindenkori amerikai kormány számára egyre fontosabbak lesznek. Japán az Egyesült Államok legfontosabb szövetségesének számít, ezért szinte elképzelhetetlen egy kicsit is fontosabb amerikai látogatás a térségben Tokió közbeiktatása nélkül. Dél-Korea esete viszonylag szintén egyértelmű: Japánt követően az USA legfontosabb térségbeli szövetségese. Ez abban is megmutatkozik, hogy Japán után éppen Dél-Koreában állomásozik a legtöbb amerikai katona a térségben. Szöul szerepét kiemeli az iraki szerepvállalás is, valamint az észak-koreai nukleáris program esetében sem kerülhető meg a dél-koreaiak álláspontja. Ami Bush mongóliai látogatását illeti, az ok minden bizonnyal Ulánbátor iraki szerepvállalása lehetett, amelyért az amerikai elnök személyesen szeretett volna köszönetet mondani.
Ami a látogatás eredményeit illeti, nem igazán beszélhetünk átütő sikerről. Van azonban a vizitsorozatnak egy tanulsága számunkra, európaiak számára is: érdemes nagyon odafigyelni a hasonló eseményekre, mert ilyenkor olyan súlyú és léptékű stratégiai kérdések dőlhetnek el, amelyek döntő hatással lesznek-lehetnek a nemzetközi kapcsolatokra.
A szerző külpolitikai elemző
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.