Nem is olyan régen Robert Fico miniszterelnök még arra panaszkodott, hogy mennyire túlzsúfolt a közigazgatás. „Észre sem vennénk egy 30 százalékos csökkentést” – mondta, utalva az esetleges több milliárd eurós megtakarításokra. De a politikai nyilatkozatok és a valóság két különböző dolog. A jövő évi költségvetésben a kormány szinte semmilyen megszorítást nem tervez.
Nekünk is szükségünk lenne egy Elon Muskra
Az államháztartás konszolidációja bohózatba torkollott. Az egész kizárólag az új kormányzati kiadások befoltozásáról szól, de már nem adóssággal, hanem magasabb adókkal és díjakkal.
A szlovák kormány egyszerűen nem tudja, hogyan kell konszolidálni, ahogyan egy évtizeddel ezelőtt sem tudta, hogyan kell takarékoskodni. A pénzügyminiszter a Matovič-kormányt hibáztatja, de az igazság az, hogy a harmadik Fico-kormány volt az, amelyik Szlovákiát költségvetési bajba sodorta.
Az országnak gyökeresen más megközelítésre van szüksége. És ez az, ami az Egyesült Államokba érkezik. Bár Donald Trump vám- és bevándorlási politikája negatív hatással lesz az USA-ra, a beharangozott jelentős karcsúsítás segíthet a termelés növelése és a kormányzati kiadások hatékonysága terén. Ez állítólag Elon Musk fejéből pattant ki.
„Egy életre szóló esélyünk van arra, hogy deregulációt hajtsunk végre, és lefaragjunk a kormányból” – mondta Musk, aki várhatóan „a teljes szövetségi kormányzat pénzügyi és teljesítmény-ellenőrzését” fogja vezetni, és „drasztikus reformokkal” fog előállni.
Musk szerint létre kell hozni egy kormányzati hatékonysági minisztériumot, amely szigorú megszorításokat hajtana végre. A világ leggazdagabb emberének ebben bőven van tapasztalata. A Teslánál nem okozott neki gondot egyik napról a másikra a személyzet több mint 10 százalékának elbocsátása. A Twitternél pedig leépítette az alkalmazottak 80 százalékát. „Rengetegen dolgoznak a kormánynak, át kell irányítanunk őket produktívabb szerepekre a magánszektorba – árulta el Musk a tervéről. – A hatalmas szövetségi bürokrácia nagy mértékben hátráltatja Amerikát.”
Amikor egy kampánygyűlésen megkérdezték tőle, mit gondol, mennyit lehet lefaragni Biden 6,5 billió dolláros büdzséjéből, kapásból rávágta: legalább 2 billiót. Ez a költségvetés 30 százaléka! Ha valami hasonlót csinálnának Szlovákiában, a kormány hihetetlen 10 milliárd eurót spórolna – ötször többet, mint amennyit a konszolidáció megkövetelne!
Ezek szélsőséges számok, és Musk radikalizmusa ellenére a tényleges megszorítások lényegesen alacsonyabbak lesznek, hiszen a tapasztalatok azt mutatják, hogy a kormányzati kiadások csökkentése rendkívül bonyolult. Ronald Reagan például 1982-ben 150 üzletemberből álló csoportot állított fel, hogy javaslatokat dolgozzanak ki a pazarlás és a gazdaságtalanság csökkentésére. Az általuk javasolt intézkedések nem eredményeztek jelentős változásokat. Ezúttal azonban Musk a mesterséges intelligencia segítségével megpróbálhat sokkal hatékonyabbá válni.
Musk egy üzleti zseni. De őt egy kormányzati vezetői szerepkörbe helyezni egészen más dolog, mint hagyni, hogy vállalatot vezessen. Elég csak megnézni a Twitter átalakulását X-szé: ami maradt belőle, az egy radikális jobboldali platform, amely elvesztette bevételeinek 80 százalékát.
Szlovákiának egy racionális, sőt üzleti szemléletű megközelítésre lenne szüksége az állam működéséhez, amihez bizony kellene egy csipetnyi Musk-mentalitás, de tényleg csak egy parányi, és a dolgok radikálisan előremozdulhatnának. A legbiztonságosabb forgatókönyv azonban az lenne, ha kivárnánk és megnéznénk, hogy a Trump–Musk duó mire képes, és ha a módszerük működne, az egész világ tanulhatna tőlük. Ez azonban még messze van...
A szerző a Trend gazdasági lap főszerkesztője
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.