Korrupcióban az olaszok nagyon jók – de azért jónéhány politikus ül

MTI-HÁTTÉRA tengerárral szemben épített velencei zsiliprendszertől a 2015-ös milánói világkiállításon át a l'aquilai földrengés utáni újjáépítésig – bármelyik nagyberuházásról legyen szó Olaszországban, korrupciós botránnyal és letartóztatásokkal ér véget, a munkák befejezése helyett.Harmincöt polit

MTI-HÁTTÉR

A tengerárral szemben épített velencei zsiliprendszertől a 2015-ös milánói világkiállításon át a l'aquilai földrengés utáni újjáépítésig – bármelyik nagyberuházásról legyen szó Olaszországban, korrupciós botránnyal és letartóztatásokkal ér véget, a munkák befejezése helyett.

Harmincöt politikust és vállalkozót vettek őrizetbe a velencei pénzügyőrök korrupció, illegális pártfinanszírozás, adócsalás és pénzmosás gyanújával. Az érintettek 25 millió eurót tettek volna zsebre (pontosabban külföldi számlákra), az összeget a velencei lagúnák vizein emelt Mose-zsiliprendszer építésére kiírt közbeszerzési pályázatok résztvevői fizették nekik. „Olaszországban csúszópénz nélkül semmibe nem lehet belefogni” – mondták a hatóságoknak az érintett vállalkozók.

Évi egymillió euró

„fix fizetés”

Házi őrizetbe került Giorgio Orsoni, Velence polgármestere, a kormányon levő balközép Demokrata Párt (PD) politikusa. Még szabadlábon van Giancarlo Galan, Veneto volt tartományi elnöke, a jobbközép Forza Italia (FI) szenátora, de az ügyészség már kérte mentelmi jogának felfüggesztését. A hatósági vizsgálat szerint Galan „fix fizetésként” évente egymillió eurót kapott volna azért, hogy szemet hunyt a Mose pályázati szabálytalanságai felett. A Mose befektetői Galan villáját ingyen helyreállították, Orsoninak pedig a választási kampányát finanszírozták.

Mindketten ártatlannak vallották magukat, de az olasz sajtó és közvélemény már senkinek se hisz. A La Stampa torinói napilap arra emlékeztetett, hogy a néhai Bettino Craxi, a volt Olasz Szocialista Párt (PSI) korrupciós vádak elől külföldre menekült kormányfője egykor azt ígérte, a Mose 1995-re elkészül. A korrupt politikusok évente 60 milliárdot „keresnek” – írta a La Stampa hangsúlyozva, hogy minden egyes botrány kirobbanásakor a politika álszenten zokog, és azonnali változást ígér, azután minden megy tovább.

„Harmincegy éve épül a Mose, és azóta a költségei megnégyszereződtek. Mikor mondunk nemet a csúszópénzre?” – kérdezte a Corriere della Sera, amely szerint a mai korrupciós botrányok a kilencvenes évek Tiszta Kezek korrupcióellenes ügyészi vizsgálatsorozatának időszakát idézik.

Carlo Nordio, a Tiszta Kezek egykori ügyésze úgy nyilatkozott, a mostani olasz politikai korrupció módozatai és résztvevői ugyanolyanok, mint húsz éve, „legfeljebb ravaszabbul csinálják”.

Májusban a 2015-ös Expo milánói világkiállítás beruházásaiért felelős Angelo Paris került börtönbe. Vele együtt tartóztatták le szintén korrupcióért Primo Greganti volt szenátort, aki már a Tiszta Kezek idején is több mint két évet ült korrupcióért. A milánói ügyészség szerint bűnszervezet irányította az Expo építkezéseit. Matteo Renzi miniszterelnök a világkiállítás olasz projektjeinek azonnali átvilágítását rendelte el.

Az olasz ügyészek szövetsége azt hangoztatta, hogy a korrupcióellenes törvények szigorítása helyett gyorsabb hatósági fellépés kell a korrupt politikusokkal és vállalkozókkal szemben.

A soha el nem

készült uszodák

Akármelyik itáliai beruházásról legyen szó, a korrupció előbb-utóbb utoléri: a 2009-es olaszországi G8-as csúcs soha meg nem valósított, de kifizetett építkezései miatt tavaly 16 politikus és vállalkozó ellen emeltek vádat, közöttük volt Guido Bertolaso, az olasz polgári védelem akkori vezetője. A 2009-es l'aquilai földrengés után az újjáépítésen az azóta letartóztatott helyi politikusok kerestek, miközben az épületek továbbra is romokban hevernek. A 2009-es római úszó-vb soha el nem készült uszodái miatt 20 vádlott került bíróság elé. Egyedül az olasz csizma és Szicília közötti gigantikus függőhíd építkezése nem indult el soha, mivel a pártok attól tartottak, hogy azon a maffia fog keresni.

Velence lakossága tüntetést hirdetett: tudni akarják, mi lesz az eredetileg 2016-ra tervezett Moséval, amelyet egyébként a város lakói mindig is elleneztek, s mintha csak a korrupció kedvéért épülne.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?