Amire Milan Ftáčnik tegnap elszánta magát, arra hetek óta lehetett számítani, hiszen nyilvánvaló volt, hogy Peter Weisshez és más értelmesebb baloldali politikushoz hasonlóan ő sem hajlandó tovább egy gyékényen árulni Pavel Koncošsal.
Klub vagy párt?
Amire Milan Ftáčnik tegnap elszánta magát, arra hetek óta lehetett számítani, hiszen nyilvánvaló volt, hogy Peter Weisshez és más értelmesebb baloldali politikushoz hasonlóan ő sem hajlandó tovább egy gyékényen árulni Pavel Koncošsal. Aki minden jel szerint bevégzi azt, amit Jozef Migaš elkezdett, és szeptemberre megássa az SDĽ sírját. Hosszas elemzést igényelne, hogy a több szlovák újságíró által szocialista földesúrként emlegetett agrárminiszteren kívül kiket lehet még a szociáldemokrata ambíciókkal induló politikai tömörülés sírásójának tartani. Mekkora felelősség terheli Peter Weisst, aki úgy akarta erősíteni párton belüli pozícióit, hogy a baloldali szlovák nacionalistákkal paktált, s mennyiben ludas az SDĽ mélyrepülésében a jelenlegi házelnök, aki nyilvánvalóan Mečiar támogatásával került a pártelnöki székbe, mert a HZDS vezérének 1998 után olyan szándéka lehetett vele és a párttal, mint előzőleg Ľuptákkal. Migaš vezetésével az SDĽ kétkulacsos politikát folytatott. Emiatt elveszítette szavahihetőségét, hitelét. Mindezek után a boldog múltról darvadozók és a központi államhatalomhoz foggal-körömel ragaszkodók Koncošban látták a megmentőt. Ő nem volt rest és „téesz-demokráciát” honosított meg a pártban. Sokan azt tartják, hogy Weissék későn katapultáltak. Emiatt szeptemberben semmi esélyük, hogy bejussanak a parlamentbe. Ők viszont bíznak abban, hogy képesek lesznek a maguk oldalára állítani a nagypolitikából, a Dzurinda-kabinetből, Fico politikai vargabetűiből kiábrándultakat. Ftáčnik átállásával esélyeik kétségtelenül nőttek, hiszen az oktatási miniszter karizmatikus politikus, akiről a hazai magyar oktatási szakemberek is jó véleménnyel lehetnek. Volt és van ugyanis kellő empátiája a nemzetiségi oktatásügy sajátos gondjai iránt. A Szociáldemokrata Alternatíva (SDA) életképessége és főleg választási szereplése jórészt attól függ, vajon az alapítók képesek lesznek-e felismerni, hogy nem zártkörű értelmiségi klubot kell működtetniük, hanem olyan pártot, amely világos programmal, hiteles politikával, közérthetően szólítja meg potenciális támogatóit. Ftáčnikék nagy kihívás előtt állnak: követniük kellene Miloš Zeman példáját, aki viszonylag rövid idő alatt erős szociáldemokrata pártot épített fel. A szlovákiai demokrácia lenne erősebb, ha az SDA is úgy izmosodna meg, mint cseh partnere.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.