Kitelepített emléknap

<p>Andrej Kiska és Áder János egy tetszőleges határ menti településen &ndash; mondjuk Komáromban &ndash; közös rendezvényen emlékezik meg a lakosságcseréről, és biztosítják együttérzésükről a kitelepített és áttelepített családokat.</p>

Aztán szakemberek nyílt napon kalauzolják körbe az érdeklődő szlovák és magyar iskolásokat egy, a lakosságcserével foglalkozó kiállításon, miközben tematikus műsorokat vetít a szlovák közszolgálati televízió a két ország kettészakított közösségeinek hányattatásairól és az egyéni sorsokról. Valahogy így kellene kinéznie a Felvidékről kitelepített magyarok emléknapjának, és az, hogy ilyesmiről szó sincs, a valós szlovákiai társadalmi viszonyokról árulkodik.

A tények kedvéért szögezzük le, hogy az emléknap 2012 óta létezik, a magyar Országgyűlés döntött róla egy határozatban, a szlovák felet nem kérdezte senki. Nem mintha bármiféle igény megfogalmazódott volna rá az államunk részéről – a szlovák érdeklődés hiánya miatt maga a megemlékezés is ki lett telepítve, ahogy annyi más, a magyar közösséget érintő kezdeményezés. A szlovák társadalomban a sajátos történelemfelfogásnak is köszönhetően nem rögzült és nem kap figyelmet ez az időszak, legfeljebb az áttelepült családokban őriznek emlékeket. A helyi magyar közösségekben az idő múlásával szintén egyre halványodik a trauma emléke – ahogy fokozatosan eltávoznak a közvetlenül érintett családtagok. A beneši dekrétumok korszaka már nem közösségi sokk, s az emlékezésnek csakis szlovákiai magyar viszonylatban van jelentősége, önreflexióról egyáltalán nem beszélhetünk a szlovák köztudatban.

Olyannyira nem, hogy a dekrétumok a mai hivatalos álláspont szerint is a szlovák jogrend megkérdőjelezhetetlen részét képezik, az egyéni jellegű bocsánatkérések és gesztusok pedig egy rövid fellendülést követően megbicsaklottak. A szimbolikus bocsánatkérés mellett nem esik szó, még csak említés szintjén sem, az érintettek és a családok kárpótlásáról.

A szlovák társadalom nagy része nem is ismeri a beneši dekrétumok valós következményeit, s a Szlovákiában ezzel kapcsolatban kialakult helyzet egy nagyon káros, egyben tipikus status quo. A konfliktusok nincsenek kezelve és mérsékelni sem próbálja azokat senki, arra a „megoldásra” várva, hogy kialakul az apátia, kihalnak vagy elhallgatnak az elégedetlenek, a nyilvánosság pedig elveszíti az érdeklődését. Ez nem öngyógyító folyamat, hanem belenyugvás abba, hogy a sebek maradandó károsodásokat okoznak. A probléma – ami túlmutat a Beneš- dekrétumokon és a deportálásokon – az, hogy a szlovák társadalom minden más konfliktusra hasonló választ ad. Azokat a problémákat, amelyeknek kiindulópontja a másság, nem képes kezelni. Szlovákia következő ötven évébe pedig bele van kódolva, hogy óriási gondok lesznek azokból a problémákból, amelyeket nem lehet elhallgatással és ignoranciával kikerülni. A beneši időszakot sajnos ki lehet – mindehhez elég „csak” kitelepíteni az emlékezést és a megbánásra való hajlamot is.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?