Kis piros kígyók

<p>Volt egyszer két tábor. Mindkettőben jártam. Igaz, itt is, ott is csak rövid időt töltöttem. De azért elcsíptem néhány beszélgetést, előadást, amelyek továbbgondolkodásra késztetnek, s amelyekhez majd fokozatosan visszatérek.</p>

Lukács Csaba újságíró martosi előadásában többek között a dél-amerikai magyar diaszpóráról beszélt. Ezek az emberek úgy kerültek oda, hogy eredetileg az USA-ba akartak kivándorolni, de a hajóskapitányok azt hazudták nekik, hogy már ott vannak, mivel pénzt kaptak azért, hogy Dél-Amerika lakatlan területein tegyék őket partra, ahol majd „önkéntes” munkaerőként élhető terepet teremtenek. Amikor rájöttek, hogy nem New Yorkban, az ígéret földjének kapujában állnak, a hajó már messze járt, s nekik nem volt pénzük arra, hogy egy másik hajón továbbmenjenek vagy hazatérjenek. Trópusi hőség, mérges kígyók és a szűz természet egyéb adománya. Sokan haltak bele az ottlét viszontagságaiba, sokan lettek öngyilkosok. Ugye, ez önmagában tragikus történet, pedig ami ezután történt, az még ennél is tragikusabb. Szerintem. Ugyanis ezek az emberek hazudtak az otthon maradottaknak. Azt hazudták, hogy jól vannak, s ezt fényképekkel is dokumentálták, olyanokkal, amelyeken szép ruhában, szép háttér előtt állnak, miközben a szép ruhát pénzért kölcsönözték, a szép háttér pedig a fényképész műtermének hátsó fala volt. S mivel az otthoniak azt hitték, hogy ez a valóság, s tényleg jó odakinn, mindez új kivándorlásokat generált. Elképzelem azokat az embereket, akiket így becsaptak. Mit érezhettek, amikor a helyszínre érkeztek. Mit mondhattak nekik a korábbi kivándorlók. Ha nekem rossz, legyen rossz neked is? Milyen érzések munkálkodhattak, s melyik kerekedett felül abban az emberben, aki tudva, hogy olyan helyen él, ahol a kis piros kígyók marása negyed órán belül halált okoz, kicsalta a feleségét és a kisgyerekeit. S hogyan élhette le mellette az életét az asszony, aki hazaküldött levelében ezt írta: a pokolba jöttem. Tudták-e egymást ezután szeretni? És a gyerekek? Értem én, az ember sokszor nem tudja, nem meri, nem akarja bevallani, hogy tévedett, esetleg kudarcot vallott. Ilyen szempontból nézve megértem azt az anyát, aki mindenkinek azt terjeszti, hogy a diplomás gyereke minő karriert futott be külföldön, ahova mindig vágyott, miközben a gyermek palacsintát süt egy étteremben, mert ugye, kicsi a világ, minden kiderül. Csakhogy az említett diaszpóra létrejötténél nem erről volt szó, hanem becsapásról. S ezt kellett volna világgá kürtölni. Hogy másokkal ne történhessen meg. Vagy ha másnak is rossz, attól lesz nekem jobb? Ez csak egyetlen példa arra, hogy a hazudozás, képmutatás végül tragédiába torkollik.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?