Kirakatmuszlimokból megváltást kereső elvakult dzsihádisták

Köztörvényes bűnöző helyett hősként meghalni – ez vezérelte a már Európában született és felnőtt, öngyilkos merényleteket végrehajtó muszlimokat.A brüsszeli repülőtéren elkövetett merényletekért felelős El Bakraoui-fivérekhez hasonló „kirakatmuszlimok” közönséges bűnöző helyett hősnek érezhetik magu

Köztörvényes bűnöző helyett hősként meghalni – ez vezérelte a már Európában született és felnőtt, öngyilkos merényleteket végrehajtó muszlimokat.

A brüsszeli repülőtéren elkövetett merényletekért felelős El Bakraoui-fivérekhez hasonló „kirakatmuszlimok” közönséges bűnöző helyett hősnek érezhetik magukat a szélsőséges iszlamisták által meghirdetett dzsihád miatt, amely a megváltás ígéretével kecsegteti őket – állítják a szakértők.

Semmi előjele nem volt, hogy az El Bakraoui testvérpár és terrorista társaik képesek lennének öngyilkos merényletre: ha éppen nem voltak rács mögött, akkor költötték a fegyveres rablásokból származó pénzt, könnyű életet éltek. Azonban minden megváltozott, a radikális iszlám lett a mindenük, és öngyilkos merénylőnek jelentkeztek. Ilyen volt Abdelhamid Abaaoud, a párizsi merényletek feltételezett szervezője is, akit 2010-ben rablásért ítéltek el Franciaországban.

Paradicsomimport

„Miután megismerték Az Iszlám Állam propagandáját, a radikális iszlámot, rájöttek, hogy eddig bűnben dagonyáztak” – magyarázta az AFP francia hírügynökségnek Amélie Boukhobza klinikai pszichológus. „Egy bizonyos ponton túl már csak egy módon válthatják meg bűneiket és juthatnak be a paradicsomba: ha mártírhalált halnak” – tette hozzá.

Hogy az Iszlám Állam propagandája hogyan és miért érint meg egyes bűnözőket és másokat miért nem, az valószínűleg az adott egyén személyiségétől függ.

A fegyveres rablásért öt év börtönbüntetésre ítélt Khalid El Bakraouit életét az Iszlám Állam propagandalapja, a Dabiq szerint egy álom változtatta meg, amelyet a börtönben látott. Ebben Mohamed próféta oldalán harcolt a hitetlenek ellen.

„Hősies” önsajnálat

Aki már átesett a ló túloldalára, azt semmi sem tántoríthatja el az újonnan átélt hitétől, ezért „vakon bíznak a dzsihádista szervezet utasításaiban” – mutatott rá Daniel Zagury pszichiáter. „Elhiszik, hogy beléphetnek a paradicsomba, ahol az örök boldogság várja őket. Felismerik, hogy mindazt, amijük nem volt meg bűnözőként, az Iszlám Államnál megkaphatják. Elsiratják magukat, az elvesztegetett életüket, a családjukat” – fejtette ki a szakorvos. „Bűneik megváltásához pedig elég egy hősies cselekedet” – tette hozzá a dzsihádista szervezetek tagjainak motivációit kutató orvos.

„Egyikük elmagyarázta, hogy a végítélet napján az angyalok előtt kell felelniük tetteikért, mielőtt beléphetnének a paradicsomba. Számukra ez nem egy jelkép vagy egy metafora, hanem sziklaszilárd hit. Az angyalok eljönnek értük, és pont” – magyarázta a szakértő-pszichiáter.

Egyes bűnözők egyfajta depressziós állapotba kerülnek, mert semmit sem sikerült elérniük az életben – emelte ki Farhad Khosrokhavar szociológus. „Börtönből ki, börtönbe be: ez az életük, kiutat nem látnak” – mondta. „Idővel a börtönbüntetések egyre hosszabbak, és egyfajta gyűlölet telepszik meg bennük. Ez odáig vezethet, hogy az illető elkezdi keresni az életből való hősies távozás megfelelő módját” – folytatta a szociológus.

Egyenesen a szüzek közé

Ezzel egyben úgy érzi, hogy fityiszt is mutat a hatóságoknak; „nem ti vagytok azok, akik lassú halálra ítéltek engem a börtönben, hanem én döntök úgy, hogy véget vetek az egésznek, de legalább hősként halok meg” – tette hozzá a börtönben segítőként sűrűn megforduló Khosrokhavar. A társadalomtudós úgy véli, a radikális iszlám egyfajta különleges kiutat biztosít az élet elől menekülők számára.

„A halál számukra a társadalom utolsó arcul csapása, az egyén végső eksztázisa, egyfajta mélységes önimádat” – elemezte. A szépséges szűzlányok körében élvezett paradicsomi örömök mellett a terroristajelöltek abban is reménykedhetnek, hogy áldozatuk mások – akár családtagjaik – számára sem hiábavaló, hiszen abban hisznek, hogy így 66 általuk kiválasztott embert menthetnek meg a pokol tüzétől. „Mindebben teljes meggyőződéssel hisznek” – húzta alá Amélie Boukhobza, aki a nizzai központú Entr'Autres nevű szervezet munkatársaként a radikalizáció jelenségét kutatja.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?