Gubík László: „Bízom benne, hogy a jókedv visszatér a párt életébe“

Gubík László
Fél |

A Magyar Szövetség újonnan megválasztott elnöke úgy látja, a rendkívüli tisztújításnak köszönhetően nemzedékváltás történt a párt élén, ill. nagyobb képviseletet kaphatnak a szakpolitikák.

Gubík László 77-61 arányban nyerte el Pandy Péterrel szemben a Magyar Szövetség elnöki posztját a párt Félen tartott rendkívüli tisztújító kongresszusán, ahol az OT-elnök, a pártalelnökök, ill. az elnökség személyeiről is döntöttek. Az újonnan megválasztott tisztségviselők mandátuma három évre szól.

Nemzedékváltás és a szakpolitikák szerepe

A kongresszus végén Gubík László a sajtónak nyilatkozva elmondta, a tisztújítással egyrészt azt azüzenetet sugallják a felvidéki magyar közösség felé“, hogy megtörtént a korszak- és generációváltás. Ő maga 37 éves, s az elnökségen belül is többen ebbe a korosztályba tartoznak. 

„Van itt egy olyan generáció, aki akarja és meri is csinálni“ 

összegezte.

Másrészt fontosnak tartja, hogy a szakpolitikák újra szerves részét képezzék a párt életének, ami szerinte eddig „hagyott némi kívánnivalót“ maga után. Felsorolta az egészségügyi, szociális, környezetvédelmi, kisebbségügyi és -jogvédelmi, ill. önkormányzati, régiófejlesztési területeket is képviselve vannak a pártvezetésben.

Emellett pedig úgy látja, a regionális és társadalmi sokrétűség is jellemzi az elnökséget: „Nem nagyon tudnék olyan régiót mondani, amely vesztese a mai tisztújításnak. Egyet hadd emeljek ki, a szórványvidék, Zoboralja is megjelenik a párt politikájában elnökségi szinten“.

Személyi kérdések

Gubík nyilatkozott a két korábbi alelnökről, Gyimesi Györgyről és Orosz Örsről is, akik most kimaradtak a pártvezetésből: 

„Gyimesi Györggyel beszéltem a kongresszus során. Megmarad a Magyar Szövetség tagjának, és az együttműködéséről biztosított. Ami pedig Orosz Örsöt illeti, a további együttműködést illetően előtte a kapu természetesen nyitva áll. 

Az elnökségen túl is van élet, s ha azt nézzük, hogy mennyire energikus és közösségépítő erővel tud fellépni, akkor úgy gondolom, hogy a Magyar Szövetség jövőjét illetően fontos tagja lesz a pártunknak“.

Azt gondolja, a másik három elnökjelölt – Pandy mellett Becse Norbert és Cziprusz Zoltán – nem érzik magukat vesztesnek. Neki pedig új elnökként „túl kell lépnie a saját árnyékán“, s nagyvonalúságot mutatnia, amit ő megtett az elnökjelöltek irányába is. Pandy Péter megválasztását „jó üzenetneknevezte, már csak azért is, mert egy korábbi hidas politikusról van szó. „Tapasztalt politikusokként” hivatkozott a két alelnökre, akik szerinte a két legfontosabb területet fedik le: Őry Péter az önkormányzatiságot, míg Csenger Tibor a régiófejlesztést képviseli.

Úgy látja, új korszák nyílik a párt életében, ahol a hangsúly a szakpolitizálásra és kölcsönös bizalomra terelődik. 

„Bízok benne, hogy a jókedv visszatér a párt életébe“ 

mondta bizakodva Gubík, aki szerint a pártéletnek a formális alkalmakon kívül például egy közéleti pikniken vagy szabadegyetemen is folynia kell majd.

„Van idő építkezni“ – hangsúlyozta a hároméves mandátumukra utalva, kiegészítve ezt azzal, hogy most nincs pár hónap múlva választás, amikor csak a kampányra kellene összpontosítani. Ha ez így lenne, akkor nem pályázott volna a pártelnöki posztra.

Gubík László

Az állampolgárság kérdése

Mint ismeretes, a 2010-es szlovák állampolgársági törvény miatt Gubík László elvesztette a szlovák útlevelét. Ugyanakkor a szlovák állampolgárság hiánya – ahogyan erről lapunknak is nyilatkozott a tisztújítás előtt – nem akadályozza az elnöki poszt betöltésében. 

Ha én most besétálok a belügyminisztériumba – s ez be fog következni –, akkor jogi akadálya nincs a szlovák állampolgárságom visszaszerzésének. És mivel még három évünk van, ezért én egész jó esélyt saccolok arra, hogy visszaszerezzem“ 

szögezte le.

Első feladatok

Első elnöki teendői között fog szerepelni egy agytröszt létrehozása, amely segít majd a jó politikai döntések meghozatalában. „Ennek párton túli jelentősége is van. Kell egy olyan szakmai csapat, ami által sokkal tisztább képet kapunk a közösségünkről. Mert úgy érzem, hogy sokszor a sötétben tapogatózunk, s nincs kellőképp feltérképezve minden egyes vidéki kisvárosra vagy kicsi falura a közösség“ – fejtette ki az új elnök.

Mindemellett az első elnökségi ülés után össze kell állnia annak a politikai programnak, ami az ő elnökjelölti programjához igazodik. Minden elnökségi tagnak „vinnie kell egy szakterületet“, amelyen belül körülveszi magát szakemberekkel. Gubík az első elnökségi ülés után kívánja külön megszólítani a szlovák sajtó képviselőit is – akiket szerinte külön fog érdekelni a szlovák állampolgárságának visszaszerzése.

Végül elsődleges feladatnak tartja a szlovákiai magyar önkormányzati társulás létrehozását – ami szerinte nem „pártmeló“, hanem „össztársadalmi ügy“. 

„A régiókban még jócskán van tartalék. Ha létre tudunk hozni egy olyan társulást, amely kelettől nyugatig, nyugattól keletig összefonja egy társulásba a megválasztott önkormányzati képviselőket, tehát legitimációval rendelkező magyar embereket, ill. a polgármestereket, akkor abban komoly erő van“ 

fejtette ki. Ez a szervezet szerinte – „tandemben“ a párttal – ki tudja fejteni a kívánt társadalmi hatást.

Az értékek kérdése

A sajtótájékoztatón felmerült a Magyar Szövetség értékorientációja, ill. az is, hogy melyik szlovák pártokkal és szervezetekkel tudja elképzelni az együttműködést az új elnök.

„Aki ismeri a személyiségemet, az tudja, hogy nem szoktam kerülgetni a forró kását. Ez nem azt jelenti, hogy hiányozna az említett nagyvonalúság, mert ezt pont az első döntéseimmel akartam sugallni. Ezt úgy fogalmaztam meg, hogy hiszek a gyűjtőpártiságban, de ez nem lehet értéksemleges. Ne úgy legyünk gyűjtőpárt, hogy nem mondunk semmit, hanem úgy törekedjünk erre, hogy határozott véleménnyel rendelkezünk a legfontosabb kérdésekben, mert különben beazonosíthatatlanok vagyunk a választók számára“ 

adta elő. 

Hozzátette, „Felvidék first“, vagyis az autonóm felvidéki politikában és magyar mozgástérben hisz, nem gondolja a szervezetüket sem kormány-, sem ellenzéki pátnak: „Törekedni kell az együttműködésre a kormánypártokkal, mert ott lehet eredményt elérni, de ügyek mentén az ellenzéki pártokkal is“.

Összességében véve értékalapon szeretne szövetségeseket találni, amit azonban nem lát a szlovákiai pártpalettán. Az együttműködést bizonyos szlovák értelmiségi körökkel tudja elképzelni, akik fontosnak tartják a családközpontúságot, a vidékbarát politikát, ill. a kereszténydemokrata társadalomépítést. Konkrétan a Štandard köreit, Jaroslav Daniška személyét és csapatát hozta fel példaként – ám mindezt civil vonalon. A pártokról szólva elmondta, az „nála nem fér bele”, ha valaki nettó magyarellenes politikát folytat vagy az emberi méltóságot sérti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?