Kevésbé fontosak a külhoni magyarok

Sztefanyisina

Olha Sztefanyisina ukrán miniszterelnök-helyettes Budapesten járt kedden a magyar külügyminiszter-helyettesnél, tehát nem a protokoll szerinti partnerével, Semjén Zsolttal, hanem ehelyett Szijjártó helyettesével, Magyar Leventével tudott tárgyalni. Ez önmagában is mutatja, hogy a magyar fél hova súlyozta be a kapcsolatot. Mégis, a magyar külügy egy szokatlan gesztust gyakorolt: nyilvános sajtótájékoztatót hirdetett, ahol még kérdezni is lehetett! Igaz, hogy eközben Schmitt Mária, Orbán Viktor egyik külügyi főtanácsadója egy Bucsa-tagadó cikket tett közzé, hogy elterelje az ukrán–magyar párbeszédről a figyelmet, mégis fontos pont ez, hogy egyáltalán létrejöhetett a magyar–ukrán találkozó.

A rendszerváltás után 20 évig egyértelmű volt a  konszenzus, hogy Magyarország – a  régióbeli országokhoz hasonlóan – az euroatlanti integrációra törekszik, ez szavatolja a régiós biztonságot, és támogatja a szomszédos országok uniós tagságát. Ezt tette a horvátok, a románok későbbi belépésekor. Nem kis részben éppen azért, mert a  másik nemzeti konszenzus abban állt, hogy a határon túli magyarságot segíti, ha az unión belül tudunk találkozni.

Ezt kérik a kárpátaljai magyarok is, hogy Budapest ne ellenezze, ne akadályozza az amúgy is hosszú évek előtt álló ukrán uniós tagsági tárgyalási folyamatot. Nagy kérés ez?

Úgy tűnik, igen. Itt a  konzervatív magyar kormány határon túli politikája lekerült a prioritások közül, a nemzetpolitikát felülírja hirtelen az oroszpártiság, ukránellenesség és mindaz a retorika, amely ezekből fakad. Hirtelen mégsem olyan fontos az a már nem egészen 100 ezer magyar, akik még Kárpátalján élnek, és stabilitásban, unióban reménykednek.

Ez volt érezhető Fico és Orbán hétfői pozsonyi találkozóján is. A baloldali Fico és a jobbradikál Orbán egyetértettek abban a konspirációs elméletben, hogy Grúziában és Szerbiában „színes forradalom”, egyfajta Majdan készülődik. Ezzel szemben az igazság az, hogy a szerb diákok mellé a Vučić-zavazótábor egy jó része is beállt már, mert annyira elegük van a korrupcióból és a gazdasági kilátástalanságból, hasonlóan a grúz helyzethez.

Amiről nem beszélt a két kormányfő: a szlovákiai magyar kisebbség helyzetéről, tehát a magyar nemzetpolitikai prioritásról; illetve Bős–Nagymarosról. A pozsonyi magyarverés kapcsán sehol se vagyunk már a Malina Hedvig ügyében egykor tanúsított magyar állásponttól. A kisebbségi támogatási struktúrák leépítése sem került szóba.

Úgy tűnik, a magyar kormányzat szépen lassan elsorvasztotta a nemzetpolitikai célokat, azokat a gazdaságiakra és ideológiaiakra cserélte, és sem a kárpátaljai magyarságért, sem a felvidéki magyarságért nem kíván úgy kiállni, ahogy azt egykor meghirdette.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?