Kínzó nőhiány Kínában

MTI-HÁTTÉRA demográfiai trendek miatt tíz éven belül 30–40 millió férfi maradhat feleség nélkül Kínában, aminek komoly társadalmi és gazdasági következményei lesznek, és hatásai az ország határain kívül is érezhetővé válnak.A népszaporulat visszafogására az országban 1979 óta él az egykepolitikaként

MTI-HÁTTÉR

A demográfiai trendek miatt tíz éven belül 30–40 millió férfi maradhat feleség nélkül Kínában, aminek komoly társadalmi és gazdasági következményei lesznek, és hatásai az ország határain kívül is érezhetővé válnak.

A népszaporulat visszafogására az országban 1979 óta él az egykepolitikaként elhíresült, eredeti formájában családonként egy gyermek vállalását engedélyező rendelkezés. Ennek hatására általánossá vált a szelektív abortusz, így ma Kínában minden 100 leánygyermekre születésekor 117 fiú jut, miközben a globális átlag 106. A kínai társadalom hagyományosan is előnyben részesítette a fiúgyermekeket, aminek vidéken gyakorlati jelentősége is van: nagyobb segítséget jelentenek a mezőgazdasági munkákban.

Hiányzik az asszonykéz

Az erősebb nem túlsúlya mára vidéken rendkívüli méreteket öltött: óvatos becslések szerint is több száz falu van az országban, amelyben nem akad leány. Az ottani férfiaknak tehát esélyük sincs házasodni, más vidékről pedig a pénztelenségük miatt nem tudnak asszonyt hozni a házhoz. A nők leendő férjükkel szembeni elvárásai igen nagyok: az átlagnál jobb havi jövedelem, lakás, továbbá az autó szinte alapkövetelmény. Egy 2012-es, több mint 50 ezer fős mintán végzett országos felmérés szerint a kínai nők 30 százaléka 10 ezer jüan (mintegy 1200 euró) feletti havi keresetet vár el jövőbelijétől. 68 százalékuk nem mondana igent olyan kérőnek, akinek nincs saját lakása, és tíz nőből hat úgy gondolja, hogy jól férjhez menni a karrierépítésnél is fontosabb.

Szingli teng-leng

A szingli férfiak arányának növekedése szociológusok szerint az erőszakos cselekedetek számának emelkedését okozhatja, s egyfajta társadalmi frusztrációhoz is hozzájárul. A jelenség a prostitúció iránti keresletet is táplálja, emellett fokozhatja a szomszédos országok eladósorban lévő leányainak adásvételét.

Népszokás lesz

a leányvásár

Az internetes beszámolók szerint Vietnam, Korea és Malajzia hölgyei a legkelendőbbek a kínai férfiak körében, akik általában a családdal való megegyezés után szó szerint megveszik jövendőbelijüket. A kiszemelt lányok többsége szegény, számukra a kínai férj sokszor felfelé házasodást és jobb életkörülményeket jelent.

Az elnőtlenedés trendjéből a szemfülesebbek hasznot is húzhatnak. Biztos sikerrel kecsegtetnek majd a feleséget keresőkre specializálódott társkereső szolgáltatások, de a legális keretek közt működő „feleségturizmus” is jól jövedelmező iparággá fejlődhet.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?