Kinél van az atomgomb, ha Kim Trumppal randizik?

Amikor Donald Trump Szinga-púrban tárgyalt Kim Dzsong Unnal, az amerikai elnök után mindig cipelte valaki az atom-koffert.

Amikor Donald Trump Szinga-púrban tárgyalt Kim Dzsong Unnal, az amerikai elnök után mindig cipelte valaki az atom-koffert. Az észak-koreai vezér-nek nincs ilyen, talán ezért utazik olyan ritkán külföldre.

Keveset tudni arról, hogy Kim hogyan tartja ellenőrzése alatt atomarzenálját, amikor távol van.

Kim az idei évet azzal kezdte, hogy közölte a világgal: „a nukleáris nyomógomb mindig az irodám asztalán van”. Trump a Twitteren vágott vissza: „nekem is van indítógombom, sokkal nagyobb és hatékonyabb, és az enyém működik is”.

Észak-Koreában a nukleáris létesítmények fölötti ellenőrzés egy szűk, áthatolhatatlan körön belül működik. Kim 2011-ben jutott hatalom, ismereteink szerint azóta idén ment először külföldre. Kétszer volt titokban Pekingben, majd a két Koreát elválasztó demarkációs vonalon. Szingapúr messze a legtávolabbi ismert pont, ahová elutazott.

Elemzők úgy vélik, hogy Kim aligha ment volna el Szingapúrba, ha nem lenne biztonságban az atomarzenálja, és nem lenne képes elrendelni a bevetését. „Nem tudni, mennyire fejlett Észak-Korea zárt kommunikációs rendszere, kérdés, hogy könnyen elérhető-e Szingapúrból” – mondta Andrew O'Neill, az ausztráliai Griffith Egyetem szakértője.

Kim valószínűleg néhány bizalmi emberére testálta az arzenál felügyeletét – véli Michael Madden, észak-koreai személyi kérdésekkel foglalkozó szakember. „Távolléte alatt valaki felhatalmazást adhat nukleáris csapásra” – mondta Madden.

Ám számos kérdés megválaszolatlan, beleértve azt is, rendelkeznek-e az észak-koreaiak eléggé megbízható észlelő és kommunikációs rendszerekkel, hogy biztosak legyenek abban: senki sem esik pánikba és nem indít el téves támadást – vélekedett Vipin Narang, a Massachusetts Institute of Technology egyetem professzora. „Nem valószínű, hogy a parancsnoki és az ellenőrzési struktúra elég megbízható ahhoz, hogy Kim távollétében kételyek nélkül felhatalmazást adhatna rakétafelbocsátásra” – véli a professzor. Szerinte Észak-Korea valószínűleg úgy alakította ki nukleáris erejét, hogy lehetővé váljon a rakétafelbocsátások gyors engedélyezése, ellensúlyozandó egy amerikai első csapást. (MTI)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?