Kim (félig-meddig) titokban tárgyal Kínában

A japán média szerint Kim Dzsong Il észak-koreai vezető elhagyta Kína délkeleti Guangdong tartományát, és valószínűleg Pekingbe indult, ahol Hu Csin-tao kínai elnökkel tárgyal várhatólag Phenjan atomprogramjáról, az azzal kapcsolatos nemzetközi válságról és a válság rendezését célzó hatoldalú tárgyalások felújításáról.

A japán média szerint Kim Dzsong Il észak-koreai vezető elhagyta Kína délkeleti Guangdong tartományát, és valószínűleg Pekingbe indult, ahol Hu Csin-tao kínai elnökkel tárgyal várhatólag Phenjan atomprogramjáról, az azzal kapcsolatos nemzetközi válságról és a válság rendezését célzó hatoldalú tárgyalások felújításáról.

Japán lapok és televíziók jelentették tegnap, hogy gépkocsioszlop gördült erős őrizet alatt Sencsen pályaudvarára attól a helyi luxusszállótól, amelyben a korábbi japán és hongkongi médiajelentések szerint megszállt a phenjani kommunista vezetés első embere. Kevéssel később lefüggönyözött ablakú vagonokból álló különvonat indult el a sencseni pályaudvarról észak felé. (A Hongkonggal összetapadó Sencsen a kínai reformpolitika „mintavárosa”, amely kis halászfaluból 25 év alatt többmilliós világvárossá vált. A japán és a hongkongi médiajelentések szerint Kim korszerű távközlési berendezéseket gyártó üzemeket tekintett meg a városban.)

A múlt hét eleje óta újra meg újra felbukkannak hírek az észak-koreai vezető kínai látogatásáról, de Peking hivatalosan ezt nem erősítette meg. (Kim kínai látogatásairól rendszerint utólag, azok lezárulása után szoktak hivatalos bejelentést tenni.) A japán NHK televízió mindenesetre részletes jelentést közölt vasárnap az észak-koreai vezető sencseni programjáról. Egy elmosódott, távoli felvételt is bemutatott, amelyen állítólag Kim látható.

Észak-Korea a múlt ősszel felfüggesztette részvételét a két Korea, az Egyesült Államok, Kína, Japán és Oroszország részvételével tartott hatoldalú tárgyalásokon, tiltakozásul az ellen, hogy Washington pénzügyi szankciókat léptetett életbe észak-koreai vállalatok ellen.

Kínának meghatározó szerepe volt 2003-ban a hatoldalú tárgyalások elkezdésében, s azóta is fontos szerepet játszik e tárgyalások újabb és újabb fordulóinak szervezésében. Az Egyesült Államok most is felkérte Pekinget: érvényesítse befolyását Phenjanban, próbálja visszaterelni az észak-koreaiakat a tárgyalóasztalhoz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?