Kiimádkozott belépés

Ahhoz, hogy a lengyel népszavazás érvényes legyen, 15 millió embernek kellett az urnákhoz járulnia, ami annyi, mint Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Litvánia, Észtország, Málta és Ciprus, tehát másik hét leendő EU-tagállam teljes lakossága.

Ahhoz, hogy a lengyel népszavazás érvényes legyen, 15 millió embernek kellett az urnákhoz járulnia, ami annyi, mint Szlovákia, Szlovénia, Lettország, Litvánia, Észtország, Málta és Ciprus, tehát másik hét leendő EU-tagállam teljes lakossága. ĺgy mindenki számára érthető, hogy miért állt el egész Európa lélegzete egy pillanatra, amikor kiderült, az előzetes eredmények alapján Lengyelországban a kétnapos népszavazás első napján 18 százaléknál kevesebben mentek el voksolni. A kampányt kritizálók Lengyelországban is ugyanazt állítják, mint Magyarországon és nálunk, hogy a buta és szájbarágós jelszavak inkább elriasztották az embereket, ezért a „csak” 59 százalékos részvételi arány. Ugyanúgy Lengyelországról is elmondható az, ami Szlovákiáról, a támogatást elutasító szavazatok segítettek hozzá ahhoz, hogy érvényes legyen a népszavazás, hiszen ha a 23 százalék nemmel szavazó inkább otthon marad, akkor most nem ünnepelnének északi szomszédaink. A csatlakozáspártiak ezzel szemben úgy vélekedtek, az ő kampányuk intelligensebb, mint a magyarországi és sokkal jobban vigyáztak a moratórium betartására, mint mi (ugye mindenkinek rémlik a május 17-i vasárnap délelőtt, amikor Szlovákia szinte valamennyi tévé és rádiócsatornája teljesen gátlástalanul részvételre buzdító kampányt folytatott). Varsóban a parlament mindkét házának kétharmados többségével kiváltható lett volna a sikertelen referendum, de biztos, hogy a mostaninál is nehezebb napok köszöntöttek volna Leszek Miller kormányfőre.

Egyébként a lengyeleknek is volt néhány érdekes húzásuk. Kicsit pikánsnak tűnik, hogy egy ügy érdekében kampányolt Lech Wa#ęsa volt államfő és forradalmár, valamint Wojciech Jaruzelski tábornok, a kommunista rendszer utolsó vezetője. II. János Pál, bár közvetlenül nem kívánta befolyásolni a szavazókat, a lengyel népnek azt üzente, velük van, ami azért mindenki számára egyértelmű lehetett. A lengyel katolikus egyház is beleerősített még vasárnap, és a délelőtti miséken a papok is az urnák felé terelték a nyájat. A legolvasottabb lengyel napilap, a liberális hangvételű Gazeta Wyborcza is megtette a magáét, hiszen vasárnap délelőtt ingyen különszámot osztogattak országszerte, melynek szalagcíme ennyi volt: Még kétszer ennyi kell.

Néhány óra múlva Lengyelország is révbe ért, s a majdnem 39 milliós állam hosszú idő után területének, lakosságának és gazdasági erejének kijáró pozíciót foglalhat el az európai államok közösségében.

A szerző politológus hallgató

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?