Kié lesz a 7. krajcár?

Kötelessége lett volna az államnak közbelépni? Jogászok és politikusok egész hada vitatkozik erről, és a vita nem mindig mentes a hazabeszéléstől. A liberálisok válasza: piacgazdaságban mindenkinek vállalnia kell tulajdonának kezelését.

Kötelessége lett volna az államnak közbelépni? Jogászok és politikusok egész hada vitatkozik erről, és a vita nem mindig mentes a hazabeszéléstől. A liberálisok válasza: piacgazdaságban mindenkinek vállalnia kell tulajdonának kezelését. Minél baloldalibb egy politikus, annál jobban üti a vasat, hogy az államnak kötelessége lett volna...

Ahogy várni lehetett, az állam szerepének csökkentésére törekvők, illetve leépítésétől ódzkodók között helyezkednek el a tettre kész vállalkozó szelleműek, akik felismerték, hogy a sok szerencsétlenségből is kovácsolható egy kis szerencse. Vállalkozások jöttek létre. Megszólították a kárvallottakat, adjanak kollektív megbízást a menthető megmentésére. A legtöbb ilyen vállalkozás bevallottan nyereség elérésére létesült; a majdan behajtott összeg bizonyos százalékát kapnák. Van ésszerűség abban, hogy kollektív módon történne az adósság behajtásának megkísérlése. A BMG Investnek például 83 ezer ügyfele volt, bíróságon és külön-külön nehezen képzelhető el akár egy korona megmentése is a károsultak számára. Ugyanakkor abban is van némi igazság, hogy a dögkeselyű önzetlenségére emlékeztet az adósságbehajtásra jelentkezők magatartása. Persze, a károsultak a megmondhatói, joga van-e bárkinek kapásból elutasítani a felajánlkozást. Mindannyian ismerjük a nyugdíjast, aki évtizedek alatt takarította meg a BMG-nél elhelyezett mondjuk 150 ezer koronáját. Ma már az összeg felének is örülne. Félő, hogy tizedrészét se látja viszont. Ugyanakkor az ügyvédi irodákról köztudott, hogy nem emberbaráti intézmények, így jogilag nem kifogásolható, hogy sápot vesznek.

Afölött előbb-utóbb napirendre kell térni, hogy az elsikkasztott összeget az állam nem fizeti vissza. Azt viszont senki sem tekinthetné az állam túlzott nagyvonalúságának, ha mindannyiunk adójából finanszírozott apparátusa gondoskodna a menthető megmentéséről.

Sokunk számára feledhetetlen olvasmányélményt jelentett Móricz Zsigmond Hét krajcár c. elbeszélése. A sokgyermekes szegényaszszonyt a betévedt koldus segítette ki „pillanatnyi” pénzzavarából. A szegénynél is szegényebb adta oda a hiányzó hetedik krajcárt. Móricz a felkínálkozó adósságbehajtók vállalkozásáról Fordított hét krajcár címen írhatna elbeszélést. A vagyonmentők még a szerencsétlenül jártak vagyonából is sápot vennének. Ráadásul törvényesen. Csodálkozom, hogy a sok, magát népboldogítónak tartó párt vezetői közül még egynek se jutott eszébe, hogy a maradék vagyon mentését az állam feladatává kellene tenni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?