Ki az érett választó?

<p>A belügyminisztérium által készített választási törvénymódosítás több területen is változtatna a kampány és a választások szabályain, miközben egy érdekes témakört figyelmen kívül hagy: a választási korhatár esetleges csökkentését.</p>

Pedig nem ördögtől való dolog, hogy már azok is szavazhassanak, akik betöltik tizenhatodik életévüket. A lehetőségre a szlovákiai Helsinki Bizottság hívta fel a figyelmet. Aligha lesz hatása a kezdeményezésnek, pedig a szlovákiai demokrácia általános állapotán a választási korhatár csökkentése nem rontana, csak javítana.

Először a hátrányokról: a leggyakoribb ellenérvek közé tartozik, hogy tizenhat évesen a választóknak még nagyon kevés fogalmuk van a politikáról és a közügyekről, s nem képesek teljes felelősséggel döntéseket hozni. A fiatalok körében hagyományosan olyan témák sikeresek, melyek nem tartoznak a politika fősodrába (kézenfekvő példaként a legtöbbször az SaS és a marihuána legalizálása szokott megjelenni), és a szélsőséges tömörülések nagyobb mértékben képesek megszólítani a fiatalabb korosztályokat.

A közügyekben való tájékozottság ugyanakkor nem korfüggő, az idősebb szavazók gyakran legalább annyira irracionálisan viselkednek, mint a fiatalok, s csak egy elvont, elméleti kérdés, hogy ki hány éves korában éri el (vagy eléri-e egyáltalán) azt a mentális érettséget, ami feljogosítja arra, hogy szavazatával az ország irányításába is beleszólást nyerjen.

A fiatal szavazók által előnyben és hátrányban részesített témák valóban másak, mint a többi korosztálynál. Nyilván nehezebben nyilatkozik meg felelősen gazdasági kérdésekben az, aki még nem családfenntartó, ugyanakkor a fiatalokat az átlagnál jobban érdekli a felsőoktatás minősége, a környezetvédelmi témák, vagy az ország által kínált rövid távú jövőkép – egytől-egyig olyan kérdések, amelyek most nagyon kevés teret kapnak a politikában, s javítana a politikai párbeszéd minőségén, ha több szó esne róluk.

Gyakran hangzik el az a kritika a fiatal generációk címére, hogy passzívak, nem érdekli őket a politika, a közélet. Ez az érdektelenség azonban nem kis részben annak is köszönhető, hogy a politikai pártok képtelenek megszólítani hagyományos üzeneteikkel ezt a réteget. Ha a választási korhatár csökkenne és több lenne a potencionális fiatal szavazó, megváltoznának az erőviszonyok. Miután nagyobb lenne a lehetséges „politikai haszon”, a korhatár csökkentése végső soron azt is eredményezhetné, hogy a pártoknak nem csak a munkanélküliekre vagy a nyugdíjasokra szabott üzenetcsomagot kellene összeállítaniuk a választások előtt. Nem kellene félni attól, hogy nagyobb felelősséget ruházzunk a fiatalokra.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?