Kezdődik a nagy pénzszórás

<p>A végső elkeseredés és a tehetetlenség érzése megszülte az eurózóna menynyiségi lazítási programját. Az Európai Központi Bank (EKB) mostantól havi 60 milliárd eurót &bdquo;nyomtat&rdquo;, hogy kötvényeket vásároljon belőle. A paradoxonok sora ott kezdődik, hogy a pénzt technikailag ki sem kell nyomtatni.</p>

Kezdjük rögtön a megdöbbentő paradoxonokkal. Alapként abból indulunk ki, hogy a modern világban a pénzkínálatot a jegybankok által korlátlanul előállítható fedezetlen papírpénz (és érmék) meg a kereskedelmi bankok által teremtett fedezetlen hitelpénz kombinációja alkotja. Az előbbi mögött nem áll aranytartalék, az utóbbi mögött meg valódi megtakarítások. Ez azt is jelenti, hogy mindkettő mennyisége csaknem korlátok nélkül növelhető (a kettő együtt meg pláne). Sőt jelenleg elég elektronikus számlapénzként megteremteni és elektronikusan átutalni a pénzt, fizikailag ki sem kell nyomtatni – persze az bármikor „utánnyomható”, tetszőleges mennyiségben.

A központi bankok három fő eszközzel szabályozzák a pénzkínálatot. Az első a kereskedelmi bankok tartalékrátája. Ez azt mutatja, hogy a látra szóló betéteknek mekkora részét kölcsönözhetik ki a kereskedelmi bankok (ezzel új hitelpénzt teremtve), és mekkora részét kell kötelezően tartalékolniuk. A második a jegybanki alapkamat(ok) megállapítása – ez azt takarja, hogy például az EKB mekkora kamatra ad kölcsönt, illetve fogad el betétet a kereskedelmi bankoktól. A harmadik az ún. nyílt piaci műveletek, a központi bank értékpapírokat vásárol vagy ad el.

Az EKB jelenleg stagnáló növekedéssel, eléggé magas munkanélküliséggel, nagy államadósságokkal és nagyon alacsony (néha deflációba átváltó) inflációval szembesül. Ilyenkor tankönyvszerűen gazdaságélénkítő és inflációnövelő (évi 2 százalékban előírt határig) lépéseket foganatosíthat. Például csökkentheti a bankok tartalékrátáját. De erre a fejlett világban kár a szót vesztegetni, mert nincs hova. Az eurózónában a válság előtt 2% volt a tartalék mértéke, válságellenes intézkedésként meg levitték 1 százalékra… Ezután jöhet a kamatcsökkentés, jött is, jelenleg az alapkamat 0,05%, mondani sem kell, történelmi mélypont. Emellett az EKB az elmúlt években hatalmas adagokban (bő 1000 milliárd euró) adott hosszabb távra (3 évre) rendkívül alacsony kamatra (1%) kölcsönt a kereskedelmi bankoknak és fedezetként szinte bármit elfogadott, többnyire a bóvli minősítésű görög államkötvényeket is. Mégsem indult be a hitelezés, mégsem indult be a növekedés az eurózónában.

Maradt hát az egyetlen eszköz, a kötvényvásárlások felpörgetése, egyelőre havi 60 milliárd euróval jövő szeptemberig. Csakhogy a növekedés ettől sem fog beindulni, inkább egy sor kedvezőtlen mellékhatás erősödhet fel. A nemzetközi tapasztalatokhoz hasonlítva, inkább a japán kudarc, mint az amerikai – erősen megkérdőjelezhető – (fél)siker prognosztizálható. Ennek okaira fókuszálunk a jövő heti kommentárban.

A szerző a Comenius Egyetem politológia tanszékének oktatója és a Híd frakcióvezetőjének gazdasági tanácsadója

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?