Kevés pénzből gazdálkodnak

Az önkormányzatok anyagi helyzete romlik. Az alapvető szolgáltatásokra is alig jut pénz, fejlesztésről, komolyabb beruházásról csak álmodoznak.

Az önkormányzatok anyagi helyzete romlik. Az alapvető szolgáltatásokra is alig jut pénz, fejlesztésről, komolyabb beruházásról csak álmodoznak. Az állami költségvetésből szűkösen csordogál, bevételeik leginkább az adókból származnak, s több helyen a gázművesítésből visszakapott pénzeszközöket használják fel céljaik eléréséhez. Nincs ez másképp az 1268 lelket számláló Lakszakállason sem, ahol a visszakapott pénzt faluház létesítésébe szeretnék befektetni. Bartal András polgármester elmondta, hogy a terv megvalósítása a legfőbb feladatuk, mert nincs olyan helyiségük, ahol nagyobb összejöveteleket tarthatnának. A beruházás 8 millió koronát igényel, de önsegélyes alapon ezt az összeget is csökkenteni szeretnék.

Az önkormányzat a közeljövőben mérlegeli egy nyolc lakásegységből álló bérház felépítésének lehetőségeit. Az anyagiak függvényében 300–400 méter járdát építenek, a temetőnél parkolót létesítenek. A főutca megvilágítását sem szeretnék elmulasztani. Az ötmilliós költségvetést takarékossági programmal teszik kiegyensúlyozottabbá.

A polgármester elismerően szólt a falu kulturális életéről. Domonkos Zsuzsa és Plauter Éva sokat tesz az énekcsoport fellendítéséért, s Justyák Jolán irányításával a nyugdíjasklub is aktív. Helyi vállalkozók anyagiakkal is segítik munkájukat. Nem sikerül viszont leszorítani a munkanélküliséget, amely a falu produktív lakosságának 25 százalékát érinti. Az új foglalkoztatási törvény lehetővé teszi, hogy faluszépítésre, parkok és zöldövezetek gondozására közel 100 embert foglalkoztassanak, többeket a faluház építésébe is bevonnak.

A jogkörök átruházásával nem kis feladat hárul az önkormányzatra, mert az iskola és az óvoda üzemeltetéséhez nem kapják meg a szükséges anyagiakat. Legtöbb gondot a gáz- és villanyszámla kifizetése jelenti. Míg tavaly az iskolának havi 56 200 koronás gázszámlát kellett fizetnie, addig az idén 89 700 koronás előleget kell átutalnia, az óvoda esetében ez a díj 49 500 koronára nőtt. Az iskola működtetésére az önkormányzat az első fél évre 260 ezer koronát kapott, ebből a keretből az energiafogyasztás költségeinek a törlesztésére sem futja. Az iskola már a múlt év végi, novemberi és decemberi gázszámláit sem tudta kifizetni.

Krascsenics Géza, Nyárasd

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?