Leghűvösebb nyarunk emlékére

globális felmelegedés k

Mindenki morog a hőség miatt, mintha nem tudnánk, hogy magunknak köszönhetjük a jelenlegi helyzetet. És azt ajánlom, élvezzük ki, mert a klímakutatók szerint ez volt hátralévő életünk leghűvösebb nyara. Soha ilyen meleg első fél évet nem regisztráltak még ebben a térségben, mint 2024-ben. Az idei augusztus volt a második legforróbb hónap Szlovákia területén a mérések kezdete, azaz 1901 óta. Ráadásul két év alatt fél fokkal emelkedett a nyári átlaghőmérséklet. Úgyhogy könnyen kiszámolhatjuk, mi vár ránk tíz-tizenöt év múlva.

A globális felmelegedés a legkevésbé pesszimista klímaforgatókönyvek alapján is folytatódni fog, regionális mértéke Európának ezen részén várhatóan a globális 2,5-szerese lesz a következő évtizedekben.

Elég régóta tudjuk, hogy elsősorban az emberi tevékenység miatt több a tartós hőhullámok száma, mint harminc-negyven éve. Ha az emberiség ebben a tempóban folytatja az üvegházhatású gázok kibocsátását, akkor hamarosan akár 40-50 napos száraz időszakok is jöhetnek, és a nyár 5 hónapig is eltarthat.

De abban sem lesz köszönet, ha végre esni fog, mert akkor néhány óra alatt extrém mennyiségű csapadék zúdul majd le. Megsínyli ezt a gazdaság, az egészségügy és a turizmus is, mert a szélsőséges időjárás egyre nagyobb többletkiadásokkal jár majd. Kevesebb és drágább lesz a gabona, a zöldség-gyümölcs.

A Föld északi féltekéjén márciusban már eltűnik a hótakaró, ezért csökken a vízhozam, és apad a folyók vízszintje. A sarki jégtakarók olvadása miatt viszont emelkedik a tengerek szintje, ezért a tengerparti települések veszélybe kerülhetnek.

A ma nagyrészt turizmusból élő régiók amúgy is fokozatosan elnéptelenednek, mert egyre kevesebben vállalkoznak majd nyaralásra, városnézésre 40-45 fokban, de még víz mellett is elviselhetetlen lesz a hőség. Ezért akár a nyári szünidő is értelmét veszítheti, át kell majd gondolni a tanév rendjét, illetve a munkaidő kezdetét és végét.

Gyakoribbak lesznek, sőt számos országban már most gyakoribbak az erdőtüzek. Természetesen egyre jobban kidomborodnak a gazdagabb és szegényebb országok közti különbségek.

És bizony mi sem fiatalodunk. Mármint Európa idősödő népességét nagyobb mértékben sújtják majd a mozgáskorlátozottsággal összefüggő vagy egyéb egészségügyi problémák, ezért az öregek nagyobb hányada lesz kitéve az éghajlatváltozás hatásainak.

Mindenkinek át kellene gondolnia, miről tud lemondani az emberiség fennmaradása érdekében. Például csökkenthetnénk a károsanyag-kibocsátást, ha autó helyett tömegközlekedéssel utaznánk, kevesebbet közlekednénk repülővel, kevesebb marhahúst ennénk, kevesebb ruhát vennénk, az újrahasznosított anyagokból készült termékeket keresnénk. De elsősorban a törvényhozókra kellene valahogy hatnunk. Azokra, akik úgy gondolják, látszatintézkedésekkel kibekkelhetik az aktuális választási időszakot. Mert öt-tíz év múlva már lehet, hogy késő lesz...

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Korábbi cikkek a témában

Ezt olvasta már?