Az utóbbi hetekben a szerbiai sajtóban elszaporodtak a Koszovóval kapcsolatos információk és fejtegetések, miután mindenki számára világos, az idén valószínűsíthetően végleges döntés születik Szerbia déli tartományának sorsáról.
Kettévágják a koszovói csomót?
A szerbek és albánok gyűlölködése közismert, ez 1999-ben csúcsosodott ki, mikor Szlobodan Milosevics a szerb katonaságra, rendőrségre és félkatonai alakulatokra támaszkodva több százezer albánt próbált elüldözni a térségből. Ezt követte a nemzetközi katonai intervenció, azóta Koszovó ENSZ-felügyelet alatt áll, a protektorátus élén Kofi Annan főmegbízottja ellenőrzi a koszovói ideiglenes kormány tevékenységét. Az eltelt közel hat esztendő alatt azonban puszta álom maradt a multietnikus közösség kiépítése, az ott élő szerbek és más kisebbségek helyzete pedig nem rendeződött. A hirtelen jött szabadságot az albánok nem aknázták ki kellőképpen a demokratikus reformok megvalósítására, a szerbek viszont – belgrádi beintésre – általában a bojkott formáját választva eleve kirekesztették magukat a közügyek intézéséből. Úgyszintén, a nemzetközi közösség többszöri erélyes inszisztálása ellenére, Belgrád és Pristina között nem jött létre érdemi párbeszéd. „Koszovóban a helyzet egyre vészjóslóbb, fennáll a tömeges zavargások, sőt a háború veszélye is, az egyedüli megoldás, amely ezt megakadályozhatja, Koszovó függetlensége” – vélekedett a minap a Nemzetközi Válságcsoport (ICG). Ez nagyjából egyezik az albánság törekvésével, amely számára egyedül a függetlenség a lehetséges opció. Borisz Tadics Szerbia elnökeként azonnal elítélte ezeket az elképzeléseket, mondván: Koszovó függetlenné válása ingataggá tenné az egész Nyugat-Balkánt, hovatovább az önálló Koszovónak saját hadserege lenne, amely magától értetődően ellenséges lenne Szerbiával szemben. Belgrádban abból indulnak ki, hogy Koszovó tartomány Szerbia része, s annak is kell maradnia. A hogyanra azonban képletük nincs, s ez arra kényszeríti az ettől eddig vonakodó nemzetközi közösséget, hogy önálló elképzelésekkel rukkoljon elő, lehetőleg olyanokkal, amelyek kompromisszumok révén elfogadhatóak mind a szerbek, mind az albánok számára. Bő egy hete az Európai Unió külügyminiszterei egyetértettek abban, meg kell akadályozni, hogy a tartomány az 1999 előtti helyzetbe kerüljön, elemezésében az ENSZ Biztonsági Tanácsa pedig arra a megállapításra jutott, hogy a koszovói szerbeknek ak-tívan be kell kapcsolódniuk a közélet alakításába, Belgrádnak és Pristinának pedig hozzá kell kezdenie a párbeszédhez.
Közben kiszivárgott az is, hogy számos európai politikus a kérdést Szerbia, Montenegró és Koszovó hármas államszövetségének létrehozásával képzelné el. E modell szerint tehát a jelenlegi déli tartomány még a laza konföderáció tagja, ám már nem Szerbia részeként, hanem gyakorlatilag szinte független államként. A helyzetet persze bonyolítja, hogy most került zárószakaszába Szerbia új alkotmányának megfogalmazása, s az persze nem irányoz elő ilyen megoldást. Ám azt már Vuk Draskovics külügyminiszter is kénytelen volt bejelenteni, hogy „Koszovó státusa több lesz, mint autonómia, de kevesebb, mint önállóság”. A kérdés a továbbiakban azonban azért is különösen érzékeny, mert a belső gondokkal küszködő Szerbiában egyre erősödőben a Szerb Radikális Párt, Koszovó esetleges leválása pedig tovább növelné a soviniszta és Európa-ellenes radikálisok táborát. Tény viszont – s ezt a józanabb szerb politikusok világosan látják –, hogy Koszovó ügyének megoldatlanságával Szerbia nem léphet előbbre. Csupán az a kérdés, hogy a jelenlegi kormánynak e lépéshez lesz-e elegendő készsége és bátorsága.
A szerző újvidéki munkatársunk
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.