Az átverések, lehúzások már a szervezéskor elkezdődnek
Turistacsapdák, átverések, lehúzások – mire figyeljünk az utazások során?
Ha külföldre utazunk – akár európai, akár távolabbi, egzotikus célállomásra –, akkor nagy eséllyel belefutunk tipikus turistacsapdákba, vagy csak valamit sokkal drágábban veszünk meg, foglalunk le, mint ami indokolt lenne. Vannak tipikus csapdák, átverések, és gyakori, néhány országban különösen, amikor az az érzésünk, hogy egy két lábon járó bankautomatának tekintenek bennünket, akiből a lehető legtöbb pénzt ki kell húzni. Ne dőljünk be a trükköknek!
Most néhány tipikus turistacsapdára, átverésre hívjuk fel a figyelmet, melyekre ügyelve szinte biztos, hogy sokkal nehezebben lesz becsapható a külföldi utazások vagy azok szervezése során – mert az átverések, lehúzások már a szervezéskor elkezdődnek.
Vízum
Még az indulás előtt meg kell nézni, hogy a célországba szükség van-e vízumra, ha igen, akkor azt elég-e a helyszínen beszerezni, vagy előre kell intézkedni. A legtöbben beírjuk a keresőkbe az adott ország nevét, a vízum szót, és azonnal egy rakat találat mutatja a keresett információkat. Igen ám, de a legtöbbször az első találatok olyan cégek oldalaira mutatnak, amelyek felárral kínálják ugyanazt, amit normál oldalon lényegesen olcsóbban is be tudunk szerezni.
Találkoztam olyannal, amely az Amerikai Egyesült Államokba szóló ESTA elektronikus vízumot kínálta. Ennek alapára a hivatalos oldalon 21 amerikai dollár (csak akkor, ha elfogadják az igényt). Ám ha egy közvetítő oldalon töltjük ki ugyanazon adatlapot, akkor az oldal üzemeltetője 119 dolláros (!) feldolgozási díjat számol fel, kérvényenként. A semmiért…
Más az, amikor a nagykövetségen kell igényelni, és valamilyen iroda átvállalja a feladatot, akkor is van valami felár, de legalább megdolgoznak a pénzükért. Mindig a hivatalos oldalon igényeljük a vízumot!
Előre vásárolt kártyák
Hasonló a helyzet a tömegközlekedési kártyákkal vagy akár a SIM-kártyákkal is. A neten sokszor felárral kínálják, míg a helyszínen sokkal olcsóbb. Van, amikor „citycard” néven adják el a drágább opciót, mert az sok helyre biztosít kedvezményt, így a 15 eurós háromnapos tömegközlekedési jegy helyett 75 euró egy ilyen kártya. Igaz, egy-egy múzeumban kapunk olcsóbb belépőt, de végeredményben biztosan rosszabbul járunk, mintha sima háromnapos kártyával tömegközlekednénk az adott városban.
Pénzváltás
Itt lehet a legtöbbet bukni és nyerni is – ami fontos, hogy mindig a váltás előtt nézzük meg az aktuális középárfolyamot, erre a Google vagy az xe.com oldal is alkalmas. Így tudjuk, kb. mi az, ami még kedvező, és mi az, ami már átverés. Ha a középárfolyamnál 1-2 százalékkal gyengébb csak a vételi opció, akkor jó helyen járunk. Vagy ha szintén 1-2 százalék a különbség az adott valuta eladási és vételi árfolyama között, az is kedvező. Sokszor előfordul, hogy a reptéren, a vasúti pályaudvarokon kínálják a legrosszabb árfolyamot, azzal, hogy nagy betűkkel ki van írva, nincs kezelési költség (ma már szinte sehol sincs ilyen) – ha mindenképpen szükségünk van helyi pénzre, akkor csak minimális összeget váltsunk, 10–20 eurót, a többit pedig a városban.
Tranzakciós adó
Sokan használják külföldön a bankkártyát, fizetésre és/vagy akár készpénzfelvételre is. Ám sok országban a bankautomaták átverik a turistákat. A külföldön kibocsátott bankkártyáknál akár 5–10 eurónyi tranzakciós díjat is felszámolnak – így hiába lenne jobb az árfolyam (Revolut, Wise stb. kártyások appban váltanak, így azt az árfolyamot használják), ezzel megdrágul a pénzfelvétel. Már ez is gond, de olyannal is találkoztam, hogy a bankautomata korlátozta az egyszerre felvehető összeget, 100 euróban! Azaz ha egy utazáson 500 eurónyi összeget vennénk fel, akár 50 euró is lehet a kezelési költség. Ez már uzsorásokat megszégyenítő lehúzás…
Taxik
Az utazásoknál a kedvenceink a taxisok, mindig rettegünk, hogyan vágják át a turistát, mennyi lesz egy pár kilométeres fuvar. Az applikációs megoldásoknak hála már ritkábban futunk össze taxis hiénákkal, de nem árt résen lenni. Pl. Isztambulban egy legfeljebb 110 helyi pénzért kínált fuvar után 450 török lírát vont le a taxis a számlámról… Végül reklamáció után visszautaltak 348 lírát. Ha leintjük a taxit, előbb érdemes megállapodni az árban, ha appon hívjuk, akkor ha többet számláz, reklamáljunk, mert egyre pofátlanabb trükköket vetnek be.
Szervezett utazások
Ha külföldre utazunk, a legtöbbször elmegyünk valamilyen helyi szervezett túrára – ezt vagy az interneten foglaljuk le, vagy egy helyi irodában. Ám jó, ha több ajánlatot is megnézünk, mert gyakran előfordul, hogy ugyanazt a túrát az egyik 45 euróért adja, a másik 100 euróért. De olyan is lehetséges, hogy ezenfelül számos extra költséget felszámolnak, ami csak a túra, kirándulás során derül ki (ilyen-olyan felár, illeték, és akár a duplája is lehet az eredeti árnak). Ezért mindig kérdezzük meg, mi mindent tartalmaz az ár, és milyen extra kiadásokkal kell számolnunk.
Fizetős internet a szobában
Szintén az átverés kategóriába sorolnánk, amikor egy hotel viszonylag olcsón adja a szobát, ám a helyszínen derül ki, hogy szinte mindenért extra díjat számol fel – és nem is keveset. Az internet a szobában 25 euró naponta (!), vagy találkoztunk már energiaválság miatt kiszabott elektromos felárral is… Kerüljük az olyan hoteleket, ahol ilyen rejtett költségekkel kopasztják a vendégeket.
Kártyás fizetés
Kisebb-nagyobb összegeket sokszor kártyával fizetnénk – ám előfordulhat, hogy erre csak extra, százalékos felár mellett van lehetőség. Találkoztam olyannal, hogy a kártyás fizetésnél 6 százalékot rászámoltak, ami egy többfős csoportnál már tetemes összeg, arról nem is beszélve, hogy a felármentes, készpénzes fizetés azért nem volt lehetséges, mert 10 euróba került minden 100 eurónyi helyi pénz felvétele…
A helyi nem mindig akar jót!
Sokan gondolják azt, a helyi mindig jobban tudja. Ám gyakran előfordul, hogy a helyi éppen kihasználja ezt, hogy átverje a turistát. Előfordult, hogy egy helyi taxis azt mondta, hogy a templom, ahova a turista igyekezett, zárva van, amíg kinyit, addig szívesen elviszi a városba ingyen – persze, sok „barátja” boltjában kellett kényszerpihenőt tenni, ideális esetben vásárolni. Órákon át járt olyan boltokba, helyekre, ahova nem szeretett volna, csak mert hitt a helyinek, aki „mindig mindent jobban tud”.
Őszi utazások
Ha már tisztában vagyunk azzal, milyen átverésekre kell felkészülni, mivel próbálnak belőlünk több pénzt kicsalni, akkor érdemes megnézni, hova érdemes az őszi-téli hónapokban elutazni, milyen akciós jegyeket kínálnak az légitársaságok. Ahogy a táblázatból is látható, Európán belül nagyon sok helyre repülhetünk 50 euró alatti áron, köztük olyan népszerű desztinációkba is, mint Mallorca, Brüsszel, Róma, Milánó, London, Párizs vagy éppen Barcelona. Kicsit többe kerülnek a jegyek az olyan helyekre, mint Athén, Lisszabon, Madrid, Helsinki, Reykjavík vagy a kanári-szigeteki Cran Canaria, de még így sem kell többet fizetni 100 eurónál. Ha a kicsit távolabbi célállomásokat nézzük, most 135 euró Abu-Dzabi, Dubaj 179 euró, és 230 euró körüli áron repülhetünk Dohába vagy Omán fővárosába, Maszkatba.
Az igazán izgalmas ajánlatok az egzotikus célállomásokra vannak, továbbra is nagyon olcsón repülhetünk elsősorban Ázsiába, rég nem látott szintre csökkentek az árak. Például Sanghaj és Peking csak 369 euró, Tokió 419 euró, Kuala Lumpur és a thaiföldi Phuket is csak 499 euró, Bangkok pedig 549 euró, és most Bali is 600 euró alatti áron foglalható. De Amerika felé is olcsó a repülés, New York 419 euró, Havanna 549 euró, Chicago 579 euró, és Las Vegas 629 euró. Lehet választani!
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.